Pierwsza polska ekspedycja archeologiczna do Gruzji

Grupa naukowców i studentów z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego pod kierunkiem dr. Radosława Karasiewicz-Szczypiorskiego zainauguruje polskie badania archeologiczne w Gruzji. Ekspedycja wyruszy w połowie czerwca w okolice miasta Batumi na wybrzeżu Morza Czarnego.

Mury fortu w Gonio. Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: Wojciech Bijok

– Dotychczasowe kontakty między oboma krajami nie zaowocowały wspólnymi wykopaliskami. Teraz zapełniamy tę lukę – mówi dr Karasiewicz-Szczypiorski.

W pierwszym sezonie archeolodzy skupią się na rozpoznaniu stanowisk pod przyszłe wykopaliska. Wykonają badania geofizyczne i zdjęcia z lotu ptaka fortu rzymskiego w Gonio (na południe od Batumi). Do Gruzji pojadą również archeolodzy-nurkowie, którzy przeprowadzą rekonesans podwodny w okolicach miasta i fortu rzymskiego w pobliżu Kobuleti.

– Być może uda się zweryfikować jeszcze kilka innych stanowisk archeologicznych, w tym bogate cmentarzysko – dodaje archeolog.

O wyborze stanowisk i rejonu badań zadecydował ich związek z obecnością garnizonów rzymskich – Rzymianie, podobnie jak na Krymie, rozmieszczali garnizony na wybrzeżu, a wnętrze kraju pozostawało poza ich kontrolą. Zespół, który jedzie do Gruzji ma za sobą szereg lat poszukiwań fortów rzymskich na Krymie.

Partnerem badań ze strony gruzińskiej jest prof. Vakhtang Licheli z Uniwersytetu Państwowego w Tbilisi.

Regularne wykopaliska ruszą w przyszłym roku.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 5, średnia ocen: 5,60 na 6)
Loading...