Obejrzyj sandomierskie szachy

Jedno z najbardziej spektakularnych europejskich znalezisk związanych z historią szachów jest prezentowane w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu. Jest to jednocześnie jeden z najcenniejszych zabytków archeologicznych znalezionych kiedykolwiek w naszym kraju.

Chodzi o prawie pełen komplet figur szachowych pochodzących z XII wieku, który odkryto w 1962 r. w Sandomierzu na terenie osady targowej położonej na wzgórzu w pobliżu kościoła św. Jakuba.

29 figur wykonanych w stylistyce arabskiej, zakopanych było w narożniku prostej, półziemiankowej chaty, niczym nie przypominającej królewskich komnat. Natrafiono na nie podczas badań, które prowadzili archeolodzy Eligia i Jerzy Gąssowscy z PAN.

– Choć od odkrycia minęło już pół wieku, szachy znalezione w Sandomierzu wciąż stanowią dla nauki nierozwikłaną zagadkę – wyjaśnia Agnieszka Stempin z Działu Archeologii Wielkopolski.

Archeolodzy nadal szukają odpowiedzi na wiele pytań: skąd szachy znalazły się w takim miejscu? Kto ich używał? Dlaczego ukryto je pod podłogą domostwa? Te i wiele innych wątpliwości wciąż pozostaje bez odpowiedzi.

Agnieszka Stempin korzystając z okazji eksponowania unikatowej gry w Poznaniu, wykonała szereg badań, również z pomocą mikroskopu, mających na celu wyjaśnienie ich zagadki.

Figury sandomierskie nie różnią się między sobą barwą i są bardzo niewielkich rozmiarów. Nie przekraczają 2 cm wysokości, co sugeruje, że używano ich w podróży.

Znalezisko prezentowane jest na wystawie „Magia gry – sztuka rywalizacji”. Można je obejrzeć jeszcze do 21 maja.

Autorem zdjęć jest Katerina Zisopulu-Bleja

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 12, średnia ocen: 5,75 na 6)
Loading...
Tags: