Jeleniogórska szubienica odnaleziona

Pozostałości rozebranej w XVIII w. szubienicy znaleźli w Jeleniej Górze członkowie Stowarzyszenia Ochrony i Badań Zabytków Prawa oraz studenci archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Korzystając z wyjątkowo długiej majówki badacze ze stowarzyszenia prowadzili przez tydzień wykopaliska archeologiczne na Wzgórzu Kościuszki w Jeleniej Górze. Badania poprzedzały prace budowlane związane z rewitalizacją wzgórza znajdującego się na nim parku miejskiego.

– Podejrzewaliśmy, że w trakcie tych prac mogą się ujawnić pozostałości szubienicy. Wykop założyliśmy w miejscu, które uważaliśmy za najbardziej odpowiednie dla takiej budowli. Zachowane widoki szubienicy są bowiem mało precyzyjne – opowiada członek stowarzyszenia Paweł Duma z Uniwersytetu Wrocławskiego, który kierował badaniami.

W wykopie ukazał się badaczom blisko metrowej grubości fundament szubienicy wybudowany z pozyskanego na miejscu łamanego kamienia spojonego wapienną zaprawą. Szubienica była częściowo postawiona na skale, z której składa się Wzgórze Kościuszki. Jednak konstrukcję postawiono tak blisko krawędzi wzniesienia, że częściowo fundament osunął się – prawdopodobnie w XIX w.

Ciekawym znaleziskiem jest niemal kompletny dach (na zdjęciu poniżej) o niewielkich wymiarach, który musiał być zamontowany na drewnianej konstrukcji przed wejściem do szubienicy. Dach składał się z 6 poziomych pasów dachówek i leżał do „góry spodem”.

W środku byłej szubienicznej cembrowiny badacze natrafili na liczne ludzkie szczątki (przeważnie mocno rozdrobnione). Kości były przemieszane wraz z próchnicą i kamieniami tworząc warstwę o miąższości do 35 cm. Obecność ludzkich szczątków wśród pozostałości szubienicy nie jest niczym niezwykłym. Skazańców chowano bowiem zazwyczaj w miejscu egzekucji.

Wśród kości archeolodzy znaleźli także dwa metalowe skoble. Przybijano nimi stryczki do belek egzekucyjnych (skoble są wymieniane razem ze stryczkami w rachunkach z egzekucji).

Dzięki badaniom źródłowym, które prowadził dr Daniel Wojtucki, wiadomo, że w jeleniogórskiej szubienicy przeprowadzono blisko 50 egzekucji. Ze źródeł historycznych wiadomo również, że szubienicę rozebrano w 1778 r. Dotychczas nie było jednak wiadomo, kiedy powstała. Podczas badań archeolodzy znaleźli w jej fundamencie monetę z 1541 r., co daje nam pewne wyobrażenie o momencie jej powstania.

Obecnie ważą się losy odpowiedniego zabezpieczenia i ekspozycji fundamentów. Na razie zostały przysypane ziemią.

Żuchwa jednego ze skazańców

Badania odbyły się dzięki wsparciu Urzędu Miasta w Jeleniej Górze. Oprócz członków stowarzyszenia uczestniczyli w nich także studenci archeologii Uniwersytetu Jagielońskiego w Krakowie.

Członkowie stowarzyszenia odkopali już pozostałości kilku dolnośląskich szubienic, które były niegdyś jedną z podstawowych budowli wielu miast i miejscowości. Więcej o dolnośląskich szubienicach w artykule Szubienice – zapomniane pamiątki feudalnej sprawiedliwości.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Pawła Dumy.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 12, średnia ocen: 5,92 na 6)
Loading...