Groby sprzed 5 tys. lat przebadali polscy archeolodzy w Egipcie

Pochówki ludzkie z okresu początków cywilizacji egipskiej (I i II dynastia) przebadali w Tell el-Murra w Delcie Nilu archeolodzy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. W tym roku naukowcy kontynuowali prace w części stanowiska zajmowanej przez cmentarzysko, gdzie w ubiegłym sezonie odsłonili groby z 2. połowy I dynastii. Archeolodzy chcieli uzyskać więcej informacji, które pozwoliłyby na określenie, przez jak długi okres chowano tam zmarłych.

Prace badawcze trwały od 2 marca do połowy kwietnia. Grupa krakowskich badaczy licząca 15 osób zamieszkała na ten okres w położonej w pobliżu stanowiska współczesnej osadzie Abu Umran.

– W chwili obecnej, dzięki odsłonięciu pochówków również z początku I dynastii oraz końca dynastii II stwierdzić możemy, że mieszkańcy Tell el-Murra chowali tutaj zmarłych przez cały okres wczesnodynastyczny, a więc przez ponad 350 lat (od ok. 3050 roku p.n.e), które bezpośrednio poprzedzają wzniesienie w Egipcie pierwszych piramid – wyjaśnia PAP kierownik badań dr Mariusz Jucha.

Ciekawą cechą przebadanych grobów było składanie zmarłych w prostokątnych ceramicznych trumnach, co nie było powszechnie spotykanym zwyczajem w tych czasach.

Naukowcy ciągle zastanawiają się, gdzie położone jest cmentarzysko należących do kultury dolnoegipskiej – założycieli osady w Tell el-Murra, mieszkającej w tym miejscu od połowy IV tysiącleciu p.n.e. Archeolodzy poszukują również miejsca pochówków przybyłych wkrótce potem z południa przedstawicieli kultury Nagada, którzy zajęli miejsce jej pierwszych mieszkańców.

– W świetle dotychczasowych wyników badań, perspektywa uzyskania kolejnych istotnych danych jest duża. Zakończony właśnie sezon badań potwierdził, że dalsze prace w Tell el-Murra dostarczyć mogą następnych interesujących odkryć, które wzbogacą naszą wiedzę o dziejach Delty w okresie od IV do III tysiąclecia p.n.e. – ocenia dr Jucha.

Tell el-Murra to niewielkie wzgórze, kryjące pozostałości starożytnej osady, założonej ponad 5500 latem temu, które położone jest ok. 100 km na północny-wschód od Kairu. W wyniku trwającego tutaj ponad 1300 lat osadnictwa, wraz z konstruowaniem w miejscu zniszczonych budynków wykonanych z cegły suszonej kolejnych domostw, powstało wzniesienie (tell), które teraz sięga ok. 4 m powyżej poziomu pól uprawnych.

Archeolodzy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, pod kierunkiem dr. Mariusza Juchy pracują na tym stanowisku od 2010 roku. Dotychczasowe wykopaliska potwierdziły, że osada w Tell el-Murra należała do grupy stanowisk położonych wzdłuż szlaku handlowego biegnącego przez Wschodnią Deltę i Północny Synaj w kierunku Palestyny. W odległości zaledwie kilku kilometrów od niej znajdują się kolejne stanowiska tego okresu, które również objęte zostały badaniami polskimi.

Galeria zdjęć z wykopalisk oraz szczegółowe informacje na temat badań dostępne są na oficjalnej stronie internetowej misji: www.murra.pl

Prace badawcze w Tell el-Murra są finansowane z grantu przyznanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 5, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...