Kubełek srebrnych monet

Brązowy kubełek najpewniej całkowicie wypełniony srebrnymi monetami znaleziono podczas badań archeologicznych w południowej Gotlandii.

Odkrycia dokonano w ubiegłym tygodniu na polu w Rone. Na leżące 30 cm pod powierzchnią ziemi kubełek ze skarbem natrafiono dzięki użyciu wykrywacza metalu. Prześwietlenia znaleziska sugerują, że jest ono całkowicie wypełnione monetami.

W mającym 23 cm średnicy i 17 cm głębokości kubełku mogą być tysiące monet. Nic więc dziwnego, że szwedzcy badacze nazywają znalezisko fantastycznym. Nie ma jednak pewności, czy w naczyniu są tylko monety. Promienie nie potrafiły bowiem przebić się przez taką ilość srebra. Nie można więc wykluczyć, że wiadro kryje coś więcej.

Wstępne analizy jednej z monet wskazują, że wybito ją w Niemczech gdzieś między 1000 a 1040 r.

To już drugi duży skarb odkryty na tym polu. W latach 80. XIX w. znaleziono tam blisko 6000 monet z XI w. Zdaniem badaczy miejsce to nie kryje już jednak więcej niespodzianek.

Zdaniem badaczy skarby te są pierwszymi znakami konsolidacji handlu na Gotlandii. Skarby sprzed Xi w. występują bowiem bardzo licznie, ale są znacznie mniejsze. Natomiast od XI w. skarbów jest mało, ale bardzo często składają się z ogromnych ilości monet.

Na podstawie The Local, gdzie znajdziecie dwa zdjęcia.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 3, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...