Z Afryki do Europy przez tysiące lat

Mieszkańcy Afryki subsaharyjskiej przenikali do Europy w czasach prehistorycznych – wynika z badań genetycznych, które przeprowadzili naukowcy z Hiszpanii, Włoch, USA i Wielkiej Brytanii.

Badacze uzyskali wyniki analizując haplogrupę L DNA mitochondrialnego, które jest przekazywane przez matki. Haplogrupa ta dominuje w Afryce subsaharyjskiej. W Europie natomiast jest ona bardzo rzadka i tylko w nielicznych rejonach ma ją więcej niż 1 proc. populacji. Najwięcej osób z tą haplogrupą jest w Portugalii (5,8 proc.) i w Hiszpanii (1,6 proc.). Spore skupiska występują również w niektórych regionach Włoch.

Występowanie tej haplogrupy w Europie od dawna tłumaczono potwierdzonym w źródłach historycznych napływem afrykańskiej ludności w czasach Imperium Rzymskiego, arabskiego podboju, czy na skutek handlu niewolnikami.

Genetycy chcieli jednak sprawdzić, czy mieszkańcy Afryki subsaharyjskiej nie trafiali do Europy również w innych okresach. Analizy wykazały, że przodkowie ponad 35 proc. osób z haplogrupą L pojawili się w Europie jeszcze przed powstaniem Imperium Rzymskiego. W niektórych przypadkach przybyli oni nawet ponad 11 tys. lat temu.

Oznacza to, że w czasach prehistorycznych miał miejsce całkiem spory przepływ ludzi z Afryki subsaharyjskiej do Europy. Niestety niezwykle trudno jest wskazać okoliczności, w których do niego dochodziło. Badacze podejrzewają jednak, że mieszkańcy Afryki subsaharyjskiej trafiali do Europy nie tylko przez północną część Czarnego Lądu, ale również bardziej bezpośrednią drogą morską wzdłuż zachodnich wybrzeży Afryki. Możliwe też, że trochę osób z haplogrupą L pojawiło się w Europie, gdy wraz z końcem epoki lodowej ludzie zaczęli przemieszczać się na północ.

Wyniki badań ukażą się dzisiaj w magazynie Genome Research.

Cerezo M, Achilli A, Olivieri A, Perego UA, Gómez-Carballa A, Brisighelli F, Lancioni H, Woodward SR, López-Soto M, Carracedo Á, Capelli C, Torroni A, Salas A. Reconstructing ancient mitochondrial DNA links between Africa and Europe. Genome Res doi: 10.1101/gr.134452.111.

Komunikat prasowy

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 3, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...