Do 17 marca w Studenckim Centrum Kultury w campusie Uniwersytetu Opolskiego w Opolu można oglądać kości znalezionego na Opolszczyźnie mamuta. Opolscy naukowcy oceniają, że zwierzę mogło żyć 4,5 do 10 tys. lat temu.
Szkielet mamuta znaleziony w latach 50. niedaleko Pyskowic w Muzeum Geologicznym w Warszawie. Z lewej niedźwiedź jaskiniowy. Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: Wikipek
Na wystawie można oglądać ząb trzonowy mamuta, kości żeber i fragment żuchwy. Kości znaleziono przypadkiem wiosną ubiegłego roku w Kopalni Piasku w Kotlarni (opolskie) podczas wydobywania piasku spod wody.
Naukowcy twierdzą, że zwierzę miało nie więcej niż 2 metry wysokości i było małym okazem. – To prawdopodobnie taki mamuci nastolatek – powiedziała PAP prof. Elena Jagt-Yazykova z Katedry Biosystematyki Uniwersytetu Opolskiego, która badała skamieniałości.
Trudno określić dokładnie wiek znalezionych skamieniałości i płeć opolskiego mamuta. Kości są w dość dobrym stanie, ale nie były poddawane badaniom izotopowym. Czy będą – jeszcze nie wiadomo. Naukowcy muszą bowiem wystąpić o zgodę na takie działanie do władz Kopalni Piasku w Kotlarni.
Nie jest to pierwszy znaleziony w Polsce mamut. W latach 50. znaleziono skamieniałości tego gatunku w pobliżu Pyskowic (śląskie), a w latach 60. – na wzgórzu św. Bronisławy w Krakowie.
Jak informuje prof. Elena Jagt-Yazykova, wraz z wydobytymi w Kotlarni kośćmi mamuta były też szczątki nosorożca włochatego, dzikiego konia i prawdopodobnie koziorożca. Wszystkie zwierzęta pochodzą z plejstocenu, popularnie zwanego epoką lodowcową, zdaniem prof. Jagt-Yazykovej z końca tej epoki. – Oceniamy ich wiek na od 4,5 do 10 tys. lat – powiedziała badaczka.
Opolscy naukowcy nie kryją, że liczą na kolejne znaleziska w Kotlarni. – Takie nagromadzenie kości kilku gatunków zwierząt sprzed wieków w jednym miejscu może wskazywać na to, że może ich tam być więcej – stwierdziła Jagt-Yazykova.
Na wystawie w Studenckim Centrum Kultury w campusie Uniwersytetu Opolskiego można też oglądać inne cenne skamieniałości ze zbiorów zakładu Paleobiologii Katedry Biosystematyki Uniwersytetu Opolskiego, m.in. kości kręgowców z Krasiejowa. W Krasiejowie od 1993 r. prowadzone są prace paleontologiczne. Wykryto tam wtedy jedne z największych w Polsce pokładów czaszek i innych kości szkieletów gadów i płazów sprzed nawet 210 mln lat, w tym nie występującego nigdzie indziej pra-dinozaura, którego nazwano Silesaurus opoliensis.
Jagt-Yazykova poinformowała, że na podstawie krasiejowskich znalezisk powstaje obecnie w całej Polsce kilkadziesiąt prac magisterskich i doktorskich. – To miejsce nie przestaje nas zadziwiać. Okazuje się na przykład, że znajdowane tu liczne szczątki ryb sprzed wieków to zupełnie nowe, nieznane dotąd gatunki – powiedziała.
Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce.
Na wzgórzu św. Bronisławy (czy też na Spadzistej, jak kto woli) kości oraz sporo mamucich zębów znajdowaliśmy prowadząc wykopaliska w latach 90. ubiegłego wieku.O ile pamiętam było to miejsce gdzie nasi przodkowie sprawiali upolowane mamuty.
Niepco, a dokładnie w którym roku znajdowałeś zęby mamucie na ul. Spadzistej?
Może je razem znajdowaliśmy?
4,5 do 10 tys. lat temu no to datowanie zrobili….
Swoją drogą – może 45 tysięcy? Bo 4,5 tys. lat temu (2,5 tys. lat przed naszą erą) to mamutów tu już chyba dawno nie było (przecież to już prawie epoka brązu)
Słuszna uwaga.
Nawiasem mówiąc przypominam sobie, kiedy robiliśmy wykopaliska w rejonie kopalni Bełchatów, to pracownicy kopalni twierdzili, że tam co jakiś czas zdarza się jakiś mamut, albo inny nosorożec podczas prac… Oj zamamucone drzewiej były te nasze ziemie…
W tym czasie to już chyba tylko karłowate na wys. Wrangla i to niedobitki.
są dwa trzonowce z Estonii, datowane AMS-em na 10 000 BP
były na Wyspie Wrangla u wybrzeży Syberii i na Wyspie św. Pawła na Morzu Beringa. Na stałym lądzie wątpliwe. Ale podali przedział. 4,5-10. A 10 000 lat temu już być mogły. Tak czy siak to byłby jeden z najmłodszych mamutów w Europie. Niepokoi mnie niefrasobliwość autorów (albo dziennikarzy) wobec tego odkrycia. Jest ono o wiele ważniejsze, niż to przedstawiono, z pewnością ma znaczenie ponadlokalne.
Oryginalny tytuł głosił” „Szczątki mamuta i skamieniałości na wystawie w Opolu” :D Cud, że do tego zajrzałem.
Przynajmniej na tej wielce ciekawej stronie dali byście sobie już spokój z tą tzw. „Opolszczyzną”. Ani to smaczne, ani prawdziwe, za to podszyte polityką i głupawą propagandą.