Co nam powiedziały geny goryla?

Genetycy odczytali całe DNA goryli, a ściślej powiedziawszy ich podgatunku zwanego zachodnim nizinnym. Tym samym naukowcy mają już zsekwencjonowane DNA wszystkich żyjących hominidów (człowiekowatych). Co nam to mówi o człowieku?

Samiec goryla zachodniego nizinnego. Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: Jackhynes

Zsekwencjonowane DNA należy do 35-letniej gorylicy imieniem Kamilah, która żyje w San Diego w Kalifornii. W porównaniach naukowcy używali również materiału genetycznego trzech innych goryli, aczkolwiek nie sekwencjonowali ich całkowicie. Przyglądali się tylko genom, które miały kluczowe znaczenie w ewolucji oraz pozwalały poznać różnice między dwoma gatunkami goryli (zachodnim i wschodnim). Łącznie zespół przejrzał 11 tys. genów ludzi, szympansów i goryli szukając ewolucyjnych zmian.

DNA gorylicy potwierdziło, że najbliższym żyjącym krewniakiem ludzi są szympansy. Okazało się jednak, że goryle są nam troszkę bliższe niż dotąd sądziliśmy.

Analizy wykazały, że drogi ludzi i goryli rozeszły się jakieś 10 milionów lat temu. Cztery miliony lat później rozeszły się linie ludzi i szympansów. Mimo to około 15 proc. naszego DNA bardziej przypomina geny goryli niż szympansów. Jednocześnie 15 proc. szympansiego genomu bardziej przypomina goryli niż ludzki.

We wszystkich tych gatunkach geny związane z czuciem, słuchem i rozwojem mózgu wykazują przyspieszoną ewolucję, ale najbardziej jest to widoczne u ludzi i goryli. Co ciekawe jest to efektem zmian ewolucyjnych, które zachodziły w obu gatunkach niezależnie od siebie już po ich rozdzieleniu się. Tak jest np. ze słuchem, To odkrycie osłabia twierdzenie, że ludzki słych szybko ewoluował w związku z rozwojem języka. U goryli słuch ewoluował bowiem równie szybko, a przecież nie posługują się mową.

Badania wykazały też, że rozdział goryli na wschodnie i zachodnie nastąpił w ciągu ostatniego miliona lat.

Wyniki badań ukazały się w Nature.

Aylwyn Scally, Julien Y. Dutheil, LaDeana W. Hillier, Gregory E. Jordan, Ian Goodhead, Javier Herrero, Asger Hobolth, Tuuli Lappalainen, Thomas Mailund, Tomas Marques-Bonet, Shane McCarthy, Stephen H. Montgomery, Petra C. Schwalie, Y. Amy Tang, Michelle C. Ward, Yali Xue, Bryndis Yngvadottir, Can Alkan, Lars N. Andersen, Qasim Ayub, Edward V. Ball, Kathryn Beal, Brenda J. Bradley, Yuan Chen, Chris M. Clee et al., Insights into hominid evolution from the gorilla genome sequence, Nature 483, 169–175 (08 March 2012) doi:10.1038/nature10842

Komunikat prasowy Wellcome Trust Sanger Institute, tekst informacyjny Nature.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 8, średnia ocen: 5,63 na 6)
Loading...