Poszukiwacze znaleźli prehistoryczny depozyt

21 fragmentów starożytnej biżuterii wykonanej około 2500 lat temu z brązowych prętów znaleźli poszukiwacze w okolicach Szymbarka.

Połamane elementy prehistorycznej biżuterii odkryte przez poszukiwaczy. Fot. R. Kocięda

Zabytki leżały w torfie na brzegu wyschniętego jeziora. Natrafili na nie kilka tygodni temu członkowie Stowarzyszenia Badaczy Historii „Deutsch Eylau YLAVIA” podczas poszukiwań prowadzonych za zgodą wojewódzkiego konserwatora zabytków. Znalezione przedmioty przekazali Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

Pochodzące z wczesnej epoki żelaza zabytki mają cechy kultury bałtyjskiej. Według wstępnych ocen pochodzą z V-IV w. p.n.e. – W tej chwili znalezisko jest przygotowywane do konserwacji – powiedział Archeowieściom dr Jarosław Sobieraj z Działu Archeologii olsztyńskiego muzeum.

Zagadką jest pochodzenie depozytu. W miejscu jego znalezienia nie natrafiono dotąd na żadne zabytki archeologiczne wskazujące na istnienie niegdyś jakiejś osady albo cmentarzyska. Tymczasem taka ilość brązu miała 2500 lat temu wielką wartość.

W rachubę wchodzą dwie hipotezy. – Zabytki są połamane, co sugeruje, że mamy do czynienia z tzw. depozytem odlewnika – mówi dr Sobieraj. Takie depozyty złożone z wadliwych bądź zniszczonych metalowych wyrobów były dla prehistorycznych odlewników zapasami surowca, z których wykonywali nowe przedmioty.

Jednak ze względu na miejsce znalezienia nie można wykluczyć, że depozyt ma charakter wotywny. Jak wskazuje dr Sobieraj składanie drogocenny darów w jeziorach i torfowiskach nie było niczym wyjątkowym w prehistorycznej Europie. Wiele najwspanialszych znanych nam prehistorycznych dzieł sztuki pochodzi właśnie z takich darów (np. wózek kultowy z Trundholm, czy kocioł z Gundestrup).

Archeolodzy planują przeprowadzić rekonesans w miejscu odkrycia.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 6, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...