Co sądzicie o Archeowieściach i kilka słów o przyszłości

Aż 372 osoby zdecydowały się wziąć udział w przeprowadzonej niedawno ankiecie poświęconej Archeowieściom za co serdecznie dziękuję. Do 10 osób trafiły już maile z informacją o zwycięstwie w konkursie.

Wśród czytelników Archeowieści, którzy wzięli udział w ankiecie przeważają panowie (61%) w wieku 26-40 lat (49%), mieszkający w dużych miastach (56%), z wykształceniem wyższym (70%).

Interesujecie się historią i archeologią (po 80%). W gronie najczęściej wskazywanych zainteresowań znalazły się również: książki (71%), muzyka, podróże, fantastyka, fotografia i sztuka. Do Waszych ulubionych epok historycznych zaliczyliście starożytność (62%), średniowiecze (60%) i prehistorię (49%), a więc te epoki, które w Archeowieściach pojawiają się najczęściej. Przeważająca większość czytelników (77%) spędza w internecie ponad 2 godziny dziennie. W ostatnim miesiącu przeczytaliście średnio aż 3,7 książki.

Archeowieści oceniliście bardzo wysoko. Średnia ocen przydzielanych w skali 1-10 to aż 8,23. 23% uczestników ankiety dało ocenę 10. Za najważniejsze atuty Archeowieści uznaliście: rzetelność, różnorodność podejmowanych tematów oraz ciekawość treści. Z komentarzy wynika, że ocenę najczęściej obniżaliście za subskrypcję oraz aby nadmierna ilość „10” mnie nie zdemobilizowała :).

Na subskrypcję zdecydowało się ponad 100 osób, którym oczywiście serdecznie dziękuję. Nie wystarcza to jednak do utrzymania serwisu. Taki poziom subskrypcji pozwala mi jednak kontynuować eksperyment. Gdyby nie wsparcie subskrybentów, już teraz musiałbym zrezygnować z tworzenia serwisu.

Konieczne jest wprowadzenie kolejnego źródła dochodów. Dzięki marketingowemu wsparciu Histmag.org w najbliższym czasie w Archeowieściach zaczną pojawiać się reklamy. Nie będą one jednak miały agresywnego charakteru – wyskakujące okienka, plansze zasłaniające treść, czy reklamy automatycznie odtwarzające dźwięk nie wchodzą w rachubę. Mam nadzieję, że po jakimś czasie dochody z subskrypcji, reklam i wykonywanych przeze mnie zleceń na rzecz innych podmiotów uzyskają stabilny i rozsądny poziom pozwalający na stałe funkcjonowanie Archeowieści.

Poza subskrypcją najczęściej narzekaliście na małą liczbę zdjęć. Tutaj niestety trudno o poprawę. W Archeowieściach publikuję tylko te ilustracje, co do których mam pewność, że mogę je publikować. Archeowieści szanują prawa autorskie i nie kopiują wszystkiego co jest w internecie, jak to się zdarza niektórym serwisom i blogom. Jednocześnie nie mogę sobie pozwolić na wykupienie subskrypcji w porządnej agencji prasowej. Dlatego, gdy nie mogę opublikować danej ilustracji, daję do niej link.

Większości z Was serwis podoba się taki, jaki jest. Zgłosiliście też sporo sugestii, aczkolwiek wiele z nich wykluczało się nawzajem. Część uczestników ankiety chciała na przykład większej liczby tekstów, ale były też głosy, że jest ich za dużo. Podobnie było z opiniami dotyczącymi szaty graficznej i paru innych zagadnień.