Tak, to jest krzyżacki zamek

Trzy lata temu archeolodzy odsłonili w Tczewie około 30-metrowy odcinek muru ze średniowiecznych cegieł. Od razu pojawiły się spekulacje, że mogą to być resztki krzyżackiego zamku, bądź nawet twierdzy panującego w XIII w. księcia Sambora II. Teraz już wiadomo, że jest to krzyżacki zamek.

Historyczne centrum Tczewa widziane od strony Wisły. Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: Aktron / Wikimedia Commons

Na mur natknięto się podczas budowy domu mieszkalnego przy ulicy… Zamkowej w okolicy, gdzie niegdyś miała stać średniowieczna twierdza. O identyfikację znaleziska pomorski wojewódzki konserwator zabytków poprosił prof. dr hab. Jerzego Kruppe z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

W ocenie prof. Kruppe odsłonięte relikty to jednoznacznie zabudowania zamku będącego siedzibą krzyżackich administratorów wójtostwa tczewskiego. Odsłonięte mury należą do jednego z budynków usytuowanych w północno–wschodnim narożniku zamku. miał on prawdopodobnie przeznaczenie mieszkalne. Tym samym udało się wreszcie dokładnie zlokalizować położenie zakonnej fortalicji.

Zdaniem badacza konieczne są dalsze wykopaliska, które pozwolą wyznaczyć granice zamku i poznać jego wewnętrzną strukturę.

Władze miasta chciałyby uczynić ze znaleziska nową atrakcję miasta (np. poprzez utworzenie skansenu archeologicznego). Na razie jednak konieczne jest rozwiązanie problemów prawnych (odkrycia dokonano na prywatnej działce) oraz znalezienie funduszy na prace archeologiczne i konserwatorskie.

Nie potwierdziły się za to spekulacje, że w tym miejscu był też zamek (poprawniej gród) księcia Sambora. Miał on być wzniesiony w 1252 r., ale na razie nie znaleziono żadnych jego śladów. Jak powiedział Gazecie Tczewskiej Marcin Tymiński, rzecznik prasowy PWKZ, nie ma ich także na działce z ruinami zamku. Tym samym hipoteza, że po 1308 r. Krzyżacy rozbudowali jedynie zamek Sambora nie ma poparcia w dowodach archeologicznych. Fortyfikacje pomorskiego księcia, któremu Tczew zawdzięcza prawa miejskie, musiały znajdować się w innym miejscu.

Więcej na ten temat dowiecie się w Gazecie Tczewskiej, gdzie są również zdjęcia odsłoniętych pozostałości zamku.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 9, średnia ocen: 5,11 na 6)
Loading...