Las sprzed 298 mln lat

Pozostałości tropikalnego lasu bagiennego, który 298 mln lat został zasypany przez wulkaniczny popiół, znaleziono w północnych Chinach w pobliżu dystryktu Wuda (Mongolia Wewnętrzna). Jego badania dostarczają cennych informacji o tym, jak wyglądała Ziemia w tak odległych czasach.

Las można bez przesady nazwać paleobiologicznymi Pompejami. Dzięki popiołom z wulkanu rośliny sprzed 300 mln lat zachowały się w bardzo dobrym stanie, a w dodatku często dokładnie w tym samym miejscu, w którym rosły. Dzięki temu naukowcy są w stanie odtworzyć cały ekosystem, co pozwala lepiej poznać lasy rosnące 300 mln lat temu.

Naukowcy z USA i Chin, którzy zajęli się badaniami lasu, znajdują w nim całe skamieniałe gałęzie wciąż leżące obok pni z których niegdyś wyrastały, a mniejsze drzewa są czasami zachowane w całości. Badacze mają więc okazję ustalić jakie rośliny tworzyły las i skład jego pięter. A nie był to bynajmniej skromny las. Najwyższe drzewa – Sigillaria i Cordaites – miały do 24 m wysokości. Łącznie naukowcy przebadali już 1000 m kw. tej skamieniałej puszczy.

Nie jest to pierwszy tak stary skamieniały las, który mogą studiować naukowcy. W 2004 roku w kopalni węgla w Illinois (USA) odkryto rozległy las sprzed 300 mln lat, który znajduje się kilkaset metrów pod powierzchnią ziemi. On również zachował się do naszych czasów dzięki katastrofie. W tym wypadku było to trzęsienie, które spowodowało zapadnięcie się części lasu w głąb Ziemi i jego przykrycie warstwami błota.

Wyniki dotychczasowych badań ukazały się w PNAS.

Jun Wang, Hermann W. Pfefferkorn, Yi Zhang, and Zhuo Feng, Permian vegetational Pompeii from Inner Mongolia and its implications for landscape paleoecology and paleobiogeography of Cathaysia, PNAS 2012 : 1115076109v1-201115076.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 10, średnia ocen: 5,20 na 6)
Loading...
Tags: ,