Masakra w Titriş Höyük

Szczątki 19 osób znalezione w masowym grobie w Titriş Höyük w południowej Turcji są kolejnym świadectwem na to, że epoka brązu w Anatolii była czasem pełnym przemocy.

Położone niedaleko granicy z Syrią Titriş Höyük jest jedną z tych osad, które w epoce brązu przeżyły wielki rozkwit. Stosunkowo szybko mała rolnicza wioska stała się dużym jak na ten rejon ośrodkiem miejskim otoczonym fortyfikacjami.

Podczas badań pozostałości tej osady naukowcy znaleźli we wnętrzu jednego z budynków masowy pochówek w otynkowanym basenie. Takie pochówki nie są niczym niezwykłym, ale znalezisko wyróżniało się stanem w jakim były szczątki zmarłych. Ktoś rozczłonkował ciała i położył głowy na samej górze. Badacze ustalili, że doszło do tego zdarzenia około 2200-2100 p.n.e., gdy Titriş Höyük było już dużym ośrodkiem.

Badaniem szczątków zajął się turecki antropolog Ömür Dilek Erdal. Łącznie w basenie były wymieszane kości 13 mężczyzn, 3 kobiet i 3 osób nieletnich. Analizy wykazały, że na 13 czaszkach osób dorosłych były obrażenia zadane w chwili śmierci. Zdaniem tureckiego antropologa napastnicy używali najpewniej toporów i sztyletów bądź włóczni.

Wydaje się, że wszyscy pochowani zmarli w tym samym czasie, ale nie ma na to bezsprzecznych dowodów.

Masowy grób z Titriş Höyük to kolejne świadectwo na to, że epoka brązu była w Anatolii czasem narastającej przemocy. Z danych zebranych przez Erdala wynika, że tego typu obrażenia ma 6,7 proc. szkieletów mieszkańców Anatolii zmarłych we wczesnej i środkowej epoce brązu, a w późnej epoce brązu odsetek ten wzrasta do 14,3 proc.

Nie jest to nic nadzwyczajnego. Już od dawna niektórzy badacze uważają, że urbanizacja i rozwój cywilizacyjny przyniosły ludzkości paskudne skutki uboczne, wśród których był właśnie znaczący wzrost przemocy. Im więcej było ludzi, tym częściej dochodziło między nimi do konfliktów (np. o ziemię), które zazwyczaj rozwiązywano siłowo. Na natężenie konfliktów wpływała też rosnąca złożoność gospodarki. Dominacja nad surowcami bądź szlakami handlowymi zapewniała bogactwo i lepszy poziom życia, ale takie enklawy bogactwa budziły zazdrość i przyciągały ludzi pragnących siłą zagarnąć je dla siebie.

Najpewniej mieszkańcy Titriş Höyük również musieli odpierać napaści sąsiadów. Dobitnie wskazują na to otaczające miasto mury. Niewykluczone, że owe 19 ciał to ofiary jednego z takich ataków.

Erdal, Ö. (2012), A possible massacre at Early Bronze Age Titriş Höyük, Anatolia. International Journal of Osteoarchaeology, 22: 1–21. doi: 10.1002/oa.1177

Na tej stronie znajdziecie zdjęcia pochówków z Titriş Höyük. Na samym końcu jest zdjęcie opisanego w tekście pochówku.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 6, średnia ocen: 5,50 na 6)
Loading...