Niemiecki schron z I wojny światowej (filmy)

Schron z I wojny światowej, w którym wciąż były szczątki niemieckich żołnierzy, znaleźli francuscy archeolodzy w alzackiej miejscowości Carspach.

Niemieccy żołnierze na froncie zachodnim, 1917 r. Zdjęcie na licencji Creative Commons. Źródło: Bundesarchiv

18 marca 1918 w schron uderzył ładunek zrzucony z francuskiego samolotu. Na skutek potężnej eksplozji drewniane stropy runęły grzebiąc 34 żołnierzy z 6 kompanii 94 rezerwowego pułku piechoty. Niemcy wyciągnęli ciała jedynie 13 towarzyszy.

Francuscy badacze natknęli się na schron 94 lata później podczas prac związanych z budową drogi. Około 90-metrowy tunel znajdował się blisko 5 m pod powierzchnią ziemi.

Szczątki wielu żołnierzy spoczywały w tej samej pozycji, co w chwili śmierci. Część wciąż siedziała na ławie, jeden leżał w łóżku.

W schronie archeolodzy znaleźli też należące do żołnierzy przedmioty: buty, hełmy, nożyce do cięcia drutu, butelki po winie, portfele, fajki, papierośnice i książki.


Carspach des vestiges de la 1ere guerre mondiale przez StrasTv

Pewną niespodzianką był szkielet kozy, która prawdopodobnie zapewniała załodze schronu świeże mleko.

Zabytki są doskonale zachowane. Archeolodzy znaleźli nawet kilka stron gazet, które wciąż dało się przeczytać. Zdaniem badaczy zawalisko szczelnie odcięło przedmioty od dostępu powietrza i wody.

Podziemny schron mógł pomieścić 500 żołnierzy i miał 16 wejść. Był wyposażony w ogrzewanie, telefony, elektryczność i wodociąg.

Szczątki żołnierzy Francuzi przekazali władzom niemieckim.

Tekst na podstawie The Telegraph.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 6, średnia ocen: 5,67 na 6)
Loading...
Tags: