Nowe znaleziska w centrum Inowrocławia

Liczne drewniane konstrukcje dróg, pozostałości zabudowy murowanej i relikty klasztoru franciszkańskiego odnaleźli w Inowrocławiu (woj. kujawsko-pomorskie) archeolodzy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Badania prowadzone były w ramach rewitalizacji centrum miasta.

Najcenniejszym zabytkiem Inowrocławia jest romański Kościół Imienia Najświętszej Maryi Panny. Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: Pko

– Mieszkańcy z zaciekawieniem obserwowali badania archeologów, pytając co tam odkryto. Interesowało ich jak wyglądał Inowrocław kilkaset lat temu, pora więc podsumować prace przeprowadzonych w trudnych warunkach – podkreślił Ryszard Brejza, prezydent Inowrocławia.

Prace archeologów prowadzone były w ramach prac przy przebudowie nawierzchni Rynku i przyległych ulic. Realizowano je – jak podkreślają archeolodzy – w trudnych warunkach, bowiem równolegle prowadzanych było tu wiele prac budowlanych: kanalizacyjnych (kanalizacja deszczowa, wodociągowa, sanitarna), instalacyjnych (instalacja elektryczna) i układanie ciepłociągu.

– Prace prowadziliśmy na „żywej” kanalizacji, przy pracującym obok sprzęcie ciężkim. Z jednej strony były łopaty koparki, a z drugiej lejąca się woda – wspominał Tomasz Górzyński, archeolog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Przebadano ponad trzy tysiące m. kw. Pod ziemią odkryto pojedyncze deski dróg, a także całe jej konstrukcje, pozostałości zabudowy w postaci ścian budynków, wiele konstrukcji murowanych, części murów klasztoru franciszkanów i ratusza miejskiego. – Potwierdzona została hipoteza, że Rynek był w przeszłości kwadratem większym niż dzisiaj – dodał Górzyński.

Archeolodzy natrafili także na relikty Bramy Bydgoskiej. Wydobyto z ziemi ok. 4,8 tys. ułamków naczyń ceramicznych, z czego cenne fragmenty z okresu przedrzymskiego, wiele z XIII-XVI wieku, a także z okresu nowożytnego.

– Ceramika, którą odkryliśmy nawiązywała do ceramiki toruńskiej, co wskazuje na związki Inowrocławia z Toruniem. Bardzo wiele znaleziono kości zwierząt, m.in. bydła, kotów, dzików, ryb owiec. Wiele było też wyrobów szklanych, narzędzi, a wśród nich podków, wędzideł, mis, a także pozostałości zbroi – podsumował archeolog.

Prezydenta miasta, z wykształcenia historyka, zaintrygowała hipoteza archeologów, że pozostałości jednego z budynków drewnianych mogą być śladami po dawnym inowrocławskim „centrum handlowym” o konstrukcji przypominającej sukiennice. = W tym miejscu krzyżował się przecież szlak handlowy z Torunia do Poznania, a w tej części Rynku znajdowała się waga miejska – podkreślił Brejza.

Końcowy rezultat prac badawczych zawarty został w obszernym opracowaniu, które przekazano prezydentowi. Dokumentacja zawiera ponad 500 zdjęć, analizę inwentarzy i dokumentacje rysunkową.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 6, średnia ocen: 5,83 na 6)
Loading...