Polacy będą współtworzyć muzeum na Ukrainie

Pierwszy raz obiekt odkryty i zbadany w ramach polsko-ukraińskiego projektu naukowo-badawczego wygrał konkurs Fundacji Rinata Achmatowa na jego konserwację i przystosowanie do udostępnienia dla ruchu turystycznego. Prace na terenie tego krymskiego stanowiska archeologicznego wykonają wspólnie specjaliści z tych dwóch krajów – poinformował PAP dr Andrzej Biernacki.

Chersonez Taurydzki. Fot. J. Balcerzak, M. Pisz, arcphoto.pl

Grant przyznano w dziedzinie zarządzania dziedzictwem ramach działalności Fundacji na Rzecz Rozwoju Ukrainy Rinata Achmatova.

– Dzięki przyznanemu finansowaniu międzynarodowy zespół konserwatorów, architektów i archeologów polskich i ukraińskich, zgodnie z najnowszymi trendami i metodami badawczymi, w dużej mierze wypracowanymi przez polskich specjalistów z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Politechniki Wrocławskiej, przystosuje obszar rezerwatu archeologicznego na potrzeby muzeum na otwartym powietrzu – mówi dr Biernacki.

Działania w ramach projektu skupią się na odkrytym przez archeologów w latach 2001-2003 pięcioapsydowym kościele bizantyjskim wraz z towarzyszącymi mu zabudowaniami pomocniczymi. Jego pozostałości zostaną częściowo zrekonstruowane. Wokół zwiedzający zapoznają się z wyczerpującymi informacjami o obiekcie umiejscowionymi na planszach. Zainstalowana zostanie również specjalna kładka widokowa. Świątynia będzie najważniejszym punktem podczas spaceru po ruinach miasta. – Projekt konserwatorski będzie spełniał normy UNESCO – dodaje dr Biernacki.

Polsko-ukraiński program badawczy na Chersonezie Taurydzkim trwa nieprzerwanie od 1998 roku. To starożytne miasto uważane jest za jedno z ważniejszych centrów świata antycznego w okresie hellenistycznym, rzymskim, wczesnobizantyjskim i średniowiecznym.

Kierownikiem projektu badawczego ze strony polskiej jest dr Andrzej B. Biernacki z Instytutu Historii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, natomiast ze strony ukraińskiej dr Elena Klenina z Nacjonalnego Zapovednika Chersones Tavriceski. W projekt konserwatorski zaangażowani są jest również prof. dr hab. inż. arch. Jerzy Rozpędowski, mgr Piotr Zambrzycki, konserwator oraz A.S. Namoylik, archeolog i epigrafik.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 1, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...