Pompeje pełne śmieci

W XIX w. badaczy zaskoczyło to, że pompejańskie cmentarze są pełne starożytnych śmieci, a grobowce pokryte są graffiti. Próbując wyjaśnić sobie ten brak szacunku dla miejsc pochówku uznali, że są to skutki upadku miasta po trzęsieniu ziemi z 62 r. n.e. Zajęci odbudową mieszkańcy mieli zaniedbać cmentarzyska. Amerykańska badaczka uważa jednak, że w zaśmieconych miejscach pochówku nie ma nic niezwykłego.

Forum Pompejach z Wezuwiuszem w tle. Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: Radomil

Między grobami mieszkańców Pompejów archeolodzy znajdowali całe stosy śmieci – kości zwierząt w tym psów i koni, ceramiczne skorupy oraz gruz. Dla badaczy z XIX w. było to coś niezwykłego, ale doktorantka Allison Emmerson z Uniwersytetu Cincinnati przekonuje, że Rzymianie uważali zaśmiecone cmentarze za normalną rzecz.

W ocenie Emmerson dawne założenie, że zaniedbane cmentarze były skutkiem poważnych problemów, jakie Pompeje przeżywały po trzęsieniu z 62 r. n.e. nie jest trafne. Badania ostatnich lat dostarczyły bowiem wielu dowodów na to, że miasto otrząsnęło się po tamtej katastrofie i szybko podnosiło ze zniszczeń. Tak więc w 79 r., gdy doszło do erupcji Wezuwiusza, Pompeje były zamożne.

Badaczka zainteresowała się problemem śmieci, gdy w jednym z badanych domów odkopała pomieszczenie ze zbiornikiem na wodę pitną ulokowanym między dwoma wypełnionymi po brzegi śmietnikami.

Cysterna na wodę otoczona przez dwa śmietniki. Fot. Allison Emmerson, University of Cincinnati

Okazało się, że archeolodzy natrafiali na śmieci w wielu miejscach – na podłogach domów, na ulicach (i to czasami w bardzo dużej ilości), na przedmieściach i wzdłuż murów miasta (tu też zwały śmieci bywały imponujące).

Amerykańska badaczka uważa, że po prostu mieszkańcy Pompejów byli przyzwyczajeni do tego, że śmieci są wszędzie i dlatego cmentarze, które ciągnęły się zazwyczaj wzdłuż podmiejskich dróg, były ich pełne.

Na to, że Pompeje i inne rzymskie miasta tonęły w śmieciach wskazuje też pewien urzędowy napis odczytany w ruinach Herkulanum, które również zniszczyła erupcja Wezuwiusza z 79 r. n.e.

Badacze znaleźli tam dwa dekrety władz miasta z różnych okresów skierowane przeciwko zaśmiecaniu miasta. Za śmiecenie ludzie wolni byli karani mandatem, a niewolnicy dostawali baty. Analizujący napisy badacze uznali, że powtarzanie dekretów oznaczało, że najwyraźniej miasto stale tonęło w śmieciach.

Komunikat Uniwersytetu Cincinnati

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 10, średnia ocen: 5,60 na 6)
Loading...