Żydowskie teksty z Afganistanu

Na rynku antykwarycznym pojawiły się żydowskie teksty sprzed około 1000 lat. Podobno pochodzą z jaskini w afgańskiej prowincji Samangan.

List w języku judeo-arabskim pochodzący z genizy kairskiej, pocz. XIII w.

Dawne zwoje pojawiły się w pakistańskim Peszawarze a stamtąd trafiły do europejskich i bliskowschodnich handlarzy zabytkami. Jeśli okażą się autentyczne, to może to być jedno z najważniejszych odkryć tego typu.

Badacze podejrzewają, że jaskinia, w której znaleziono teksty, służyła jako geniza, czyli schowek na niepotrzebne albo zniszczone święte teksty. Zgodnie z żydowskimi wierzeniami nie można ich bowiem wyrzucać ani celowo niszczyć.

Izraelscy badacze mówią, że jeśli znalezisko jest autentyczne, to można porównywać je z genizą synagogi w Kairze, w której w XIX w. badacze natknęli się na ponad 200 tysięcy starożytnych tekstów.

– W mojej ocenie jest około 150 fragmentów tekstów, ale może to być jedynie czubek góry lodowej – powiedział izraelskiej telewizji prof. Haggai Ben- Shammai, emerytowany pracownik Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie.

Teksty, z którymi na razie zetknęli się badacze, mają około 1000 lat i są zapisane w językach arabskim, judeo-arabskim oraz perskim

Wśród tekstów znajduje się pieśń żałobna, nieznana historia Judei, fragment biblijnej Księgi Izajasza i prace rabina Sa’adia’ego Gaona z X w.

W grocie znaleziono również pierścienie z żydowskimi napisami i nazwiskami (np. Shmuel Bar-Yosef).

Rejon, w którym dokonano odkrycia, leży na trasie Jedwabnego Szlaku, którym podróżowało wielu żydowskich kupców.

Władze Izraela i miejscowi biznesmeni rozważają wykupienie dokumentów.

Na podstawie Jerusalem Post.

Dla bardzo zainteresowanych reportaż izraelskiej telewizji.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 7, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...