Kolejne wraki z centrum Sztokholmu

Trochę ponad rok temu Szwedzi znaleźli niedaleko luksusowego Grand Hotelu wrak XVII-wiecznego statku. Teraz odkryli pięć kolejnych.

Nabrzeże przed sztokholmskim Grand Hotelem. To w tym miejscu archeolodzy znaleźli już sześć wraków. Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: Holger.Ellgaard

Trwa doskonała passa szwedzkiej archeologii morskiej. W ostatnich miesiącach tamtejsi badacze natrafili na dnie Bałtyku na wraki dużych okrętów z XVI-XVII w. identyfikowanych jako legendarne szwedzkie jednostki Mars i Svärdet. W Sztokholmie zaś odsłaniają miejsce dawnej stoczni, w której powstał bohater najsłynniejszego szwedzkiego odkrycia podwodnego, czyli okręt Vasa.

Badania te związane są z renowacją nabrzeża w rejonie sztokholmskiego Grand Hotelu, który powstał na miejscu zlikwidowanej w XVII w. stoczni. Pierwszy wrak archeolodzy znaleźli już w ubiegłym roku. Jak się okazuje był to jedynie skromny początek.

W ostatnich miesiącach badacze znaleźli bowiem kolejne pięć wraków pochodzących z lat 1500-1700. Statki są w dobrym stanie jak na leżące w ziemi kilkusetletnie jednostki. Największe z nich mają 20 m długości.

Pod nabrzeżem kryły się jednak nie tylko statki. Archeolodzy znaleźli też liczne narzędzia, sprzęty domowe, szkło, monety i elementy takielunku

– Nigdy w życiu nie natrafiłem na tak wiele dobrze zachowanych zabytków – mówi kierujący badaniami Jim Hansson ze Szwedzkiego Muzeum Morskiego.

Na razie nie wiadomo dlaczego w pobliżu stoczni znajduje się tak wiele wraków.

Na podstawie The Locals. Wiele zdjęć z wykopalisk znajdziecie na blogu Szwedzkiego Muzeum Morskiego.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 3, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...