W Poznaniu otwarto stałą Galerię Sztuki Starożytnej

Od 18 grudnia w poznańskim Muzeum Narodowym można zwiedzać nowo otwartą Galerię Sztuki Starożytnej. Na ekspozycję składa się około tysiąc zabytków. – Kompletujemy dzisiaj zestaw stałych galerii. To chwila, na którą Muzeum Narodowe w Poznaniu czekało od dawna – podkreślił dyrektor instytucji Wojciech Suchocki w czasie sobotniego wernisażu.

Autor koncepcji merytorycznych wystawy, Jan Szymkiewicz, w czasie otwarcia ekspozycji wymienił wydarzenia w historii Muzeum zmierzające do otwarcia galerii starożytności. W 1945 roku placówka wysunęła postulat utworzenia Galerii Sztuki Starożytnej możliwie najprędzej, ale dopiero w 1983 roku w poznańskim Muzeum Narodowym udostępniono wystawę czasową prezentującą całościowo zbiory starożytności. Kolejnym krokiem była zorganizowana w 2003 roku wystawa, ukazująca wyniki badań wykopaliskowych w Novae w Bułgarii.

Jan Szymkiewicz podkreślił, że zbiory działu powstawały długo na przestrzeni XIX i XX wieku. – Są to zabytki nieliczne, ale różnorodne, związane z obszarami kultur cywilizacji starożytnych – mówił. Muzealnicy przyjęci nietypową formułę prezentacji zbiorów – artystyczną, w przeciwieństwie do dość powszechnej, historycznej.

– Stworzyliśmy małą panoramę kultur antycznych, począwszy od Bliskiego Wschodu z Egiptem, poprzez Grecję, Rzym i Etrurię aż po Amerykę Prekolumbijską – mówił Szymkiewicz.

W pierwszej części wystawy znajdują się nowożytne kopie rzeźb antycznych. W zamyśle pomysłodawców w ten sposób chciano pokazać recepcję sztuki starożytnej w ostatnich wiekach. – To swoisty prolog, przedsionek do właściwej ekspozycji – wyjaśniał Szymkiewicz.

Dalej zobaczymy oryginalne zabytki z obszaru Bliskiego Wschodu, starożytnego Egiptu – są to obiekty związane z obrzędowością pogrzebową i bóstwami, wystrojem architektonicznym. Uwieńczeniem zbioru znad Nilu są zabytki z okresu koptyjskiego. Zwiedzający zapoznają się kolejno z artefaktami starożytnej Grecji, również terenów skolonizowanych – Cypru, Azji Mniejszej, Italii Południowej, następnie Rzymu, Bizancjum aż po sztukę prekolumbijską z obszaru Ameryki Środkowej i Wyżu Andyjskiego.

Szymkiewicz zwrócił szczególną uwagę na bogatą i atrakcyjna ekspozycję zdobionych waz greckich pozwalającą prześledzić podstawowe techniki dekoracji i przemian stylowych.

Wiele z prezentowanych obecnie zabytków nie było do tej pory udostępnianych publicznie, ze względu na wieloletnie skomplikowane i czasochłonne procedury konserwacyjne. Na kolekcję składają się również obiekty pożyczone z innych muzeów i kolekcji uniwersyteckich. Uwagę zwraca nowoczesna aranżacja plastyczna wykonana przez zespół pod kierownictwem prof. Eugeniusza Matejki z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Współautorką merytorycznej koncepcji wystawy jest Anna Dyszkant.

Po raz pierwszy Jan Szymkiewicz oprowadzi publiczność po galerii w cyklu planowanych spotkań w ramach programu edukacyjnego 8 stycznia o godzinie 12.00.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce. Oryginalny materiał ze zdjęciami.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 5, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...
Tags: