Skarb z monetą nieznanego wikińskiego króla

201 srebrnych przedmiotów z epoki wikingów ukrytych w ołowianym pojemniku znalazł w połowie września w regionie Silverdale w North Lancashire (Anglia) Darren Webster, miłośnik spacerów z wykrywaczem metali. Jeszcze tego samego dnia poinformował o odkryciu odpowiednie służby.

Skarb z Silverdale w całej okazałości. Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: Ian Richardson, Portable Antiquities Scheme

Skarb tworzy 27 monet, 10 bransolet, 2 pierścienie, 14 sztabek, 6 fragmentów brosz, drut oraz 141 fragmentów naramienników i sztabek, czyli tzw. siekańców.

Dzięki ołowianemu pojemnikowi zakopane około 1100 lat temu kosztowności zachowały się w doskonałym stanie.

Monety to mieszanka numizmatów anglosaskich, anglowikińskich, frankijskich i arabskich. Są tam np. monety Alfreda Wielkiego (871-899) oraz wybite około 900 r. numizmaty wikińskiego królestwa Northumbrii.

Jedna z bransolet. Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: Ian Richardson, Portable Antiquities Scheme

Największą sensacją jest moneta z imieniem nieznanego dotychczas badaczom władcy. Wybite na monecie imię Airdeconut jest kompletnie nieznane. Dlatego specjaliści podejrzewają, że anglosaski mincerz zapisał w ten sposób duńskie imię Harthacnut (Kanut). Imię to nosili władcy Danii, ale jak widać nazywał się tak również nieznany dotąd wikiński władca północnej Anglii.

Moneta ma też napis DNS Rex, czyli Dominus Rex, ułożony w krzyż. To mocny dowód na to, że wielu członków pierwszej generacji wikingów na angielskiej ziemi przyjęło chrześcijaństwo.

Z wyjątkiem tej monety skład skarbu i biżuterii jest charakterystyczny dla wikińskich znalezisk z rejonu Wysp Brytyjskich.

Na podstawie informacji The Portable Antiquities Scheme.

Zdjęcie monety możecie obejrzeć na blogu British Museum.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 9, średnia ocen: 5,67 na 6)
Loading...