Powstaje system do oznaczania śladów przeszłości na zdjęciach lotniczych

W ramach poświęconego archeologii lotniczej serwisu Archeolot.net powstaje system do oznaczania potencjalnych obiektów archeologicznych na zdjęciach lotniczych.

Okopy z I lub II wojny światowej, które są widoczne jako wyróżniki wegetacyjne. Fot Archeolot.net

System przygotowuje student UW Jakub Wroniecki jako pracę magisterską. Przy pomocy tej aplikacji każdy będzie mógł spróbować swoich sił jako archeolog lotniczy i wyszukiwać oraz oznaczać na zdjęciach ślady po dawno już nieistniejących budowlach.

Ślady te zazwyczaj mają formę wyróżników wegetacyjnych, które powstają gdy położone zaraz pod powierzchnią ziemi obiekty archeologiczne powodują różnice we wzroście i barwie roślin. Druga często spotykana grupa śladów to wyróżniki glebowe, które można z grubsza określić jako różnice w kolorze ziemi.

Całość jest trochę wzorowana na bardzo popularnym serwisie http://www.zooniverse.org, który jest poświęcony głównie astronomii, ale ma też projekt historyczny, biologiczny oraz poświęcony zmianom klimatu.

– W tej chwili chcemy przetestować wersję beta tego serwisu. Udostępniliśmy za jej pomocą pod adresem http://tag.archeolot.net około 100 zdjęć i zależy nam na tym, żeby możliwie znaczna grupa osób wypróbowała, jak to wszystko działa. Wdzięczni będziemy za przesyłane na adres wroniasty@gmail.com komentarzy wszelkiego rodzaju, jak też za samą aktywność w serwisie, która pomoże nam wychwycić ewentualne problemy natury informatycznej – mówi promotor Jakuba Wronieckiego dr. hab Jerzy Tyszkiewicz, prof. Instytutu Informatyki UW.

Logowanie się do systemu nie jest konieczne, ale wpisanie jakiegoś identyfikatora i jego użycie przy ponownej wizycie spowoduje, że system nie pokaże takiej osobie ponownie tych samych zdjęć.

Archeowieści również zachęcają do testowania powstającego systemu.