Szwedzi znów znaleźli niesamowity wrak (film)

Pierwszego czerwca 1676 blisko sto szwedzkich, duńskich i holenderskich okrętów starło się ze sobą u wybrzeży Olandii w jednej z największych bitew morskich w dziejach Bałtyku.

Bitwa u wybrzeży Olandii w 1676. Z lewej strony widać eksplozję, która rozsadza przechylonego Kronana. Z prawej strony jest Svärdet osaczony przez wrogie okręty. W rzeczywistości obie jednostki zatonęły dużo dalej od siebie. Duński obraz z 1686 r.

Walka zaczęła się dla Szwedów fatalnie. Ich flagowy okręt Kronan (Korona) wykonał zbyt gwałtowny manewr i woda wdarła się do środka przez otwarte furty działowe. Losu przechylonego okrętu dopełniła eksplozja w prochowni. Najpotężniejsza szwedzka jednostka szybko znalazła się na dnie.

Nowym okrętem flagowym został nie mniej potężny Svärdet (Miecz). Jemu jednak też nie dopisało szczęście. Osaczony przez duńskie i holenderskie okręty bronił się dzielnie przez pięć godzin, ale w końcu stanął w ogniu podpalony przez holenderski brander.

Utrata dwóch okrętów flagowych i co gorsza śmierć dwóch admirałów to był dla szwedzkiej floty zbyt duży cios. Jej resztki wycofały się w nieładzie. Holendrzy i Duńczycy triumfowali.

W 1980 r. szwedzki poszukiwacz Anders Franzén zlokalizował wrak Kronana. W kolejnych latach nurkowie wydobyli z dna około 30 tys. zabytków. Badacze szukali również pozostałości drugiego okrętu flagowego, ale bez powodzenia. Aż do teraz.

Szwedka firma poszukiwawcza i filmowa Deep Sea Productions poinformowała, że latem tego roku w rejonie słynnej bitwy natrafiła na 25-metrowy fragmentu dużego drewnianego okrętu. W ich ocenie jest to poszukiwany od lat Svärdet. Najmocniejszym dowodem jest to, że znaleziony wrak nie ma rufy. Tymczasem wiadomo, że w wyniku pożaru doszło do eksplozji, które rozerwała tył szwedzkiego okrętu. Próbki drewna wykazały, że odkryty wrak pochodzi z XVII w.

Svardet from Deep Sea Productions on Vimeo.

Zbudowany w 1642 r. Svärdet był jednym z największych okrętów swoich czasów. Był bogato zdobiony, by wywrzeć odpowiednie wrażenie na wrogach skandynawskiego państwa, które pretendowało wówczas do roli jednej z największych europejskich potęg.

– To narodowa legenda Szwecji – mówi szef Deep Sea Productions Malcolm Dixelius. Głównym bohaterem tej legendy jest obok okrętu jego dowódca Claes Uggla. Gdy Svärdet stanął w płomieniach, admirał odmówił opuszczenia jednostki. Miał przy tym powiedzieć, że Duńczycy nie wezmą go żywcem, ani nie dostaną okrętu. Uggla zginął wraz z 600 marynarzami i żołnierzami, którzy walczyli na pokładzie Svärdet.

Wrak znajduje się poza szwedzkimi wodami terytorialnymi na głębokości 50-100 m. Dla bezpieczeństwa nie ujawniono jego dokładnej lokalizacji.

Ten sam zespół poszukiwaczy odnalazł w tym roku wrak innego wielkiego szwedzkiego okrętu – XVI-wiecznego Marsa. Tym samym 2011 r. niezwykle mocno zapisze się w historii badań podwodnych.

Odtworzony pokład działowy Kronana w muzeum w Kalmarze. Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: Boatbuilder

Na podstawie komunikatu Deep Sea Productions (dali trzy zdjęcia), depeszy AP i The Local.

Spodobała ci się ta informacja? Wesprzyj powstawanie serwisu i zostań subskrybentem. Bez pomocy Czytelników Archeowieści znikną. Subskrypcję możesz wykupić np. tutaj

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 7, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...