Odkryto pozostałości opolskiego zamku

Archeolodzy podejrzewali, że wszystkie ślady zamku w Opolu, z wyjątkiem Wieży Piastowskiej, zniszczono przed II wojną światową. Okazało się, że Niemcy nie byli aż tak skrupulatni.

Wieża Piastowska to jedyny zachowany fragment opolskiego zamku. Przed zburzeniem ocaliły ją protesty polskich środowisk. Spiczasty hełm wieży dodano w 1957 r. Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: Lestat (Jan Mehlich)

Jak donosi Nowa Trybuna Opolska podczas prac związanych z remontem mającej ponad 700 lat wieży odsłonięto średniowieczne mury.

– Najpierw obok wieży natrafiliśmy na fragment muru zamkowego, a potem pokazały się pozostałości budynku – powiedział dziennikowi dr Aleksander Limisiewicz, który nadzoruje badania.

W ocenie dr Macieja Małachowicza fragment muru zamkowego jest starszy od wieży. Odkryte elementy budynku to zdaniem dr Czesława Lasoty pozostałości domu zarządcy zamku.

Możliwe, że znalezione mury będą w przyszłości wyeksponowane, tak by mogli je oglądać turyści zwiedzający wieżę. Na razie jednak zostaną zasypane.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 8, średnia ocen: 4,75 na 6)
Loading...
Tags: ,