Od 15 stuleci trzymają się za ręce

Odkrywane dawne groby najczęściej dają nam świadectwo przemocy, chorób, albo ostentacyjnego popisywania się bogactwem. Archeolodzy z Włoch trafili niedawno na skromny grób, który najwyraźniej jest świadectwem miłości.

Kobieta i mężczyzna złożeni ponad 1500 lat temu we wspólnej mogile w Modenie zrobili na badaczach ogromne wrażenie, gdyż rzadko spotyka się szkielety trzymające się za ręce. W dodatku głowa niewiasty obrócona jest w kierunku mężczyzny. Zdaniem badaczy on również patrzył w oczy ukochanej, ale prawdopodobnie podczas powodzi żywioł obrócił jego głowę (wskazuje na to ułożenie kręgosłupa).

Ten pochówek zdradza nie tylko miłość dwójki zmarłych, ale też uczucie jakie żywili do nich ci, którzy ich chowali. Ludzie obojętni wobec tej pary nie starali by się bowiem uwiecznić ich miłości w ten sposób.

Na razie badacze ustalili, że para zmarła w tym samym czasie w V-VI w. n.e. Jednoczesny zgon pozwala podejrzewać, że przyczyną ich śmierci była jakaś epidemia, ale na razie to tylko bardzo swobodna spekulacja. Przyczyny śmierci mają wyjaśnić planowane badania szkieletów. One też mają ujawnić wiek zmarłych.

Na razie wiadomo jedynie, że oboje najpewniej byli osobami niezamożnymi. Prawdopodobnie mieszkańcami farmy. Kobieta miała na palcu pierścień z brązu.

Pochówek znaleziono podczas prac związanych z inwestycją budowlaną wraz z 10 innymi grobami.

Na podstawie Discovery News. Tam też znajdziecie zdjęcie.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 15, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...
Tags: ,