Wiking pochowany w łodzi

Nietknięty pochówek łodziowy skandynawskiego wojownika znaleźli brytyjscy archeolodzy w odległym zakątku Szkocji.

Tak wikiński pochówek łodziowy wyobrażał sobie Henryk Siemiradzki. Obraz z 1883 r.

– Zabytki i stan zachowania czynią to znalezisko jednym z najważniejszych nordyckich pochówków kiedykolwiek odkrytych w Brytanii – powiedziała mediom archeolog Hannah Cobb z Uniwersytetu w Manchesterze. Zdaniem specjalistów pochówek pochodzi z X w. n.e.

Zmarłego pochowano w niewielkiej łodzi (5 m długości i 1,5 m szerokości), po której zostało jedynie 200 żelaznych nitów (przy niektórych zachowały się resztki drewna). Oprócz nich archeolodzy znaleźli również topór, miecz z dekorowaną rękojeścią, nóż, grot włóczni, umbo tarczy (położono ją na piersi zmarłego), brązowy pierścień, kawałek brązu, który może być częścią rogu do picia, osełkę i ceramikę. Archeolodzy znaleźli też kilkadziesiąt kawałków metalu, których nie zdołali jeszcze zidentyfikować.

Zdaniem badaczy pochówek i znalezione przedmioty wskazują, że zmarły bynajmniej nie był szeregowym wojem. Zachowały się po nim tylko fragmenty kości ręki i parę zębów.

Dotychczas tak świetnie zachowane pochówki łodziowe skandynawskich wojów archeolodzy znajdowali w Wielkiej Brytanii jedynie na Orkadach.

Odkrycia dokonano podczas trwającego od sześciu lat projektu archeologicznego mającego na celu lepsze poznanie przeszłości półwyspu Ardnamurchan, położonego w stosunkowo dzikiej i bezludnej zachodniej części Szkocji.

Znalezisko było dla badaczy wielkim zaskoczeniem. Początkowo bowiem uznali niskie skupisko głazów, które wypełniały łódź, za efekt oczyszczania pobliskich pól z kamieni.

Na słynący z pięknych widoków półwysep Ardnamurchan nawet teraz najłatwiej dotrzeć drogą morską. Jednak już od dawna przyciągał on ludzi, czego najlepszym dowodem są wyniki wspomnianego projektu. Archeolodzy znaleźli już wiele pochówków, a najstarszy z nich miał aż 6 tysięcy lat. Jednak to wikiński grób łodziowy badacze uznają za swoje najcenniejsze znalezisko.

Na podstawie BBC (znajdziecie m.in. filmik i rysunek pochówku) i The Guardian (dali filmik).

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 15, średnia ocen: 5,93 na 6)
Loading...