Jak narodziło się latanie

Mały robot dostarczył argumentów w debacie na temat początków latania.

Kolibry po mistrzowsku opanowały sztukę latania. Potrafią unieść się pionowo, zawisnąć w miejscu, a także latać na boki i do tyłu. Dla ich odległych przodków latanie nie było jednak takie łatwe. Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: Mdf

Debata ta toczy się głównie wokół ptaków, choć sztukę latania ziemskie istoty opanowały wielokrotnie (przed ptakami owady i pterozaury, a po nich nietoperze).

Zdaniem części badaczy prekursorów ptasiego latania należy szukać wśród żyjących na drzewach opierzonych dinozaurów. Skrzydła – początkowo obecne na wszystkich kończynach – pomagały im szybować z gałęzi drzew. Z czasem to szybowanie przekształciło się w aktywne latanie.

Druga hipoteza widzi przodków ptaków wśród pierzastych dinozaurów biegających po ziemi. Początkowo skrzydła jedynie wspomagały bieganie, ale w pewnym momencie zwierzęta te opanowały umiejętność wzbijania się w powietrze.

Grupa naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkley i Instytutu Smithsona skonstruowała małego owadopodobnego robota z sześcioma nogami, któremu można zamontować skrzydła. Konstrukcję nazwali DASH+Wings.

Badacze testowali jego prędkość na płaskiej powierzchni oraz umiejętność pokonywania pochyłości.

25-gramowy robot bez skrzydeł osiągał na płaskiej powierzchni prędkość 0,68 m/s po dodaniu skrzydeł prędkość wzrosła do 0,72 m/s Jednak naprawdę dobre efekty DASH+Wings osiągnął, gdy skrzydłami zaczął machać – 1,29 m/s. Również przy wchodzeniu pod górę machanie skrzydłami dawało rewelacyjne efekty.

Czyli jednak zwolennicy biegania mają rację? Zdaniem twórców robota nie. Prędkość podczas machania była rzeczywiście dużo większa, ale nie dość, by wzbić się w powietrze.

Badacze przetestowali również w tunelu aerodynamicznym zachowanie robota podczas szybowania. Okazało się, że machanie skrzydłami znacząco poprawia jego właściwości lotne, dzięki czemu DASH+Wings pokonywał w powietrzu dłuższe dystanse.

– Skrzydła pozwalają naszemu robotowi na stabilne opadanie, co oznacza, że może zeskoczyć z dużej wysokości i wylądować bezpiecznie na swoich nogach – opisał wyniki eksperymentów cytowany w komunikacie prasowym główny autor badań, Kevin Peterson. – Uważamy, że te wyniki dają pośrednie wsparcie hipotezie, że ptaki pochodzą od zwierząt żyjących na drzewach.

Wyniki badań ukazały się dzisiaj w Bioinspiration & Biomimetics.

A wing-assisted running robot and implications for avian flight evolution
K Peterson et al 2011 Bioinspir. Biomim. 6 046008 doi:10.1088/1748-3182/6/4/046008

Komunikat prasowy Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 3, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...
Tags: