Autoportret Michała Anioła?

Okrągła płaskorzeźba o średnicy około 35 cm może być autoportretem jednego z najwybitniejszych artystów w dziejach.

Włoski malarz i rzeźbiarz Michał Anioł nie pozostawił po sobie żadnego oficjalnego autoportretu. Jego twarz znamy jednak z dzieł innych artystów. Są wśród nich m.in. portret, który za życia Michała Anioła namalował Jacopino del Conte (fragment widoczny powyżej) oraz brązowy odlew maski pośmiertnej artysty, którego autorem jest Daniele da Volterra (poniżej, z boku, Fot. Giovanni Dall’Orto).

Badacze od dawna jednak dostrzegali twarz artysty w kilku jego dziełach. Do najsłynniejszych domniemanych autoportretów należą Pieta Florentyńska, gdzie zdaniem specjalistów artysta dał swe oblicze Nikodemowi (postać w kapturze) oraz twarz słynnej skóry człowieka widocznej w scenie Sądu Ostatecznego w Kaplicy Sykstyńskiej.

Jest jednak wielce prawdopodobne, że badaczom udało się zidentyfikować kolejny autoportret artysty. Jest nim stosunkowo niewielkie płaskorzeźbione marmurowe tondo, które należy do pewnej rodziny z Toskanii.

Pierwszy zwrócił na nie uwagę w 1999 r. nieżyjący już historyk sztuki James Beck z Uniwersytetu Columbia. Twarz z ronda jest bowiem bardzo podobna do znanych podobizn artysty, a także pasuje do opisu pozostawionego przez Vasariego, nieocenionego XVI-wiecznego biografa czołowych włoskich artystów. Beck ocenił, że tondo powstało około 1545 r., gdy artysta miał około 70 lat. Teraz włoscy badacze, którzy poszli tropem wskazanym przez Amerykanina, przedstawili nowe argumenty.

Okazało się, że tondo wykonanego z tego samego marmuru, z którego Michał Anioł rzeźbił posągi do grobowca papieża Juliusza II. Badacze natrafili również na pochodzącą z XVIII w. informację, że artysta podarował swój marmurowy autoportret pewnej rodzinie w Pizie. Włosi próbują również rozwiać wątpliwości dotyczące braku charakterystycznego dla późnych dzieł Michała Anioła „niedokończenia”. W ich ocenie nadmierna gładkość dzieła jest skutkiem jego nieprofesjonalnego przechowywania i czyszczenia.

Poniżej krótki film Discovery poświęcony portretom Michała Anioła. Tondo pokazane jest w 20 sekundzie.

Na podstawie Discovery News. Tam też znajdziecie zdjęcie płaskorzeźby.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 3, średnia ocen: 5,67 na 6)
Loading...