Już wkrótce może powstać Polski Instytut Archeologiczny w Atenach

Rosną nadzieje na powstanie Polskiego Instytutu Archeologicznego w Atenach – pierwszej stale działającej na terenie Grecji polskiej jednostki naukowo-badawczej.

Ateński Akropol z mniej znanej strony. Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: Thermos

Istnienie tej instytucji radykalnie ułatwi możliwość podejmowania projektów archeologicznych przez polskich naukowców w tym kraju – poinformował PAP prof. Krzysztof Nowicki z Polskiej Akademii Nauk.

Szereg polskich instytucji naukowych utworzyło konsorcjum założycielskie planowanej placówki naukowej w Grecji. W jego skład wchodzą uczelnie wyższe z całej Polski: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet kardynała Stefana Wyszyńskiego, Uniwersytet Gdański, Polska Akademia Umiejętności, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i PAN. Na czele konsorcjum stoi prof. Krzysztof Nowicki z Zakładu Archeologii Antycznej Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie.

– Starania o otwarcie Instytutu w Grecji rozpoczęliśmy już 20 lat temu. Jednak największą bolączką okazał się brak wsparcia finansowego ze strony ministerialnej – wyjaśnia prof. Nowicki.

Jak dotąd Polacy nie mogą samodzielnie prowadzić wykopalisk na terenie Grecji. Podstawowym wymogiem jest obecność na terenie tego kraju własnej szkoły archeologicznej – jednostki naukowej ze stałą i ogólnodostępną siedzibą w Atenach. Dodatkowo wymogiem jest wydawanie własnego periodyku i posiadanie biblioteki udostępnianej dla greckich studentów i naukowców.

– W praktyce dotychczasowa działalność polskich archeologów na terenie Grecji jest śladowa. Możemy brać udział w badaniach ewentualnie jedynie jako partnerzy. Jednak takie projekty w ostatnich dekadach można wymienić na palcach jednej ręki – mówi prof. Janusz Czebreszuk, pełnomocnik konsorcjum na UAM.

Będzie to kolejna otwarta cały rok, po kairskiej stacji badawczej Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW i zlokalizowanym w Cuzco w Peru Centrum Studiów Andyjskich UW, polska zagraniczna placówka badawcza skoncentrowana na działalności archeologicznej.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 4, średnia ocen: 5,50 na 6)
Loading...