To tutaj kremowali azteckich władców?

Okrągłą platformę ceremonialną z kamiennymi rzeźbami głów węży znaleźli na początku września archeolodzy z meksykańskiego Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) wśród ruin Templo Mayor, najważniejszej świątyni azteckiego imperium, która stała w centrum współczesnego miasta Meksyk.

Fragment odkrytej właśnie kamiennej platformy. Fot. INAH

Odkrywana właśnie kamienna platforma ma blisko 15 m średnicy i 1,5 m wysokości. Prawdopodobnie powstała około 1469 r. Zdobi ją co najmniej 19 wystających głów węży długości 40-45 cm. Została zakryta jeszcze za panowania Azteków, podczas rozbudowy Templo Mayor w latach 80. XV w.

Z zapisków historycznych wiadomo, że władcy Azteków byli kremowani u stóp piramidy będącej głównym elementem Templo Mayor. Zdaniem meksykańskich badaczy bardzo możliwe, że takie ceremonie mogły mieć miejsce na odkrytej teraz platformie.

Wiadomo co prawda, że w całym kompleksie świątynnym było łącznie pięć takich platform. Jedną z nich odkryto kilka lat temu, ale w odróżnieniu od znalezionej teraz platformy, nie znajdowała się ona u podnóża piramidy.

Od pięciu lat meksykańscy archeolodzy szukają w rejonie Templo Mayor grobowca azteckiego władcy. Jego znalezienie byłoby archeologiczną megasensacją, gdyż dotąd nie odkryto żadnego pochówku władców tego silnego imperium. Początkiem poszukiwań było odkrycie w 2006 r. wielkiego monolitu z wizerunkiem bogini Tlaltecuhtli.

Platforma zwiększa nadzieje badaczy na ostateczny sukces poszukiwań. To w jej pobliżu znajdują się niezbadane dotąd podziemne komory, które wykryto swego czasu podczas badań geofizycznych. Meksykańscy archeolodzy mają nadzieję, że jest to grobowiec króla Ahuizotla, który rządził Aztekami, gdy do Ameryki dotarł Krzysztof Kolumb. Na monolicie z wizerunkiem Tlaltecuhtli był bowiem wykuty rok jego śmierci – 1502.

Jak na razie archeolodzy odsłonili prowadzące w kierunku tych komór schody oraz wiele pozostałości po ofiarach w postaci muszli, zwierzęcych kości (m.in. szkielet psa) i naczyń.

Na podstawie komunikatu prasowego INAH. Wiele zdjęć odkrywanej platformy i ruin Templo Mayor znajdziecie w Daily Mail.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 7, średnia ocen: 6,00 na 6)
Loading...