Chińczycy znaleźli starożytny miecz

Bardzo dobrze zachowany miecz sprzed ponad 2200 lat znalazł robotnik, który sortował i oczyszczał kamienie wydobyte z rzeki.

Chińskie miecze z Epoki Walczących Królestw. Pierwszy z lewej jest z żelaza, a pozostałe z brązu. Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: Gary Lee Todd

Znalezisko być może nie trafiłoby w ręce archeologów, gdyby nie kłótnia o zabytek z drugim robotnikiem, który również uznał się za znalazcę. Jak podaje chińska agencja Xinhua, spór osiągnął na tyle dużą skalę, że zainteresowały się nim lokalne siły porządkowe i to one skłoniły znalazcę do poinformowania naukowców.

Styl, w jakim wykonano miecz, wskazuje na Epoki Walczących Królestw, czyli lata 475-221 p.n.e.

Miecz nie ma żadnych inskrypcji ani ozdób. Na razie specjaliści nie ustalili, gdzie mógł być wykuty i jak znalazł się wśród rzecznych kamieni.

Wedle depeszy Xinhua miecz wykonano z miedzi. Podejrzewam, że jest to jednak drobne przekłamanie i w rzeczywistości jest to ostrze z brązu (stopu miedzi i cyny). Miedź jest bowiem zbyt miękka i wykonywano z niej zazwyczaj co najwyżej sztylety. Dopiero wynalezienie brązu pozwoliło robić odpowiednio długie ostrza.

Na podstawie depeszy Xinhua opublikowanej w serwisie China.org.cn (jest zdjęcie miecza)

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 9, średnia ocen: 5,00 na 6)
Loading...
Tags: