Wrak z 200 tonami srebra (film)

Wrak statku przewożącego blisko 200 ton srebra wartego 150 mln funtów znalazła firma poszukiwawcza Odyssey Marine Exploration. To jeden z największych skarbów jakie kiedykolwiek znaleziono pod wodą.

Fragment znalezionej pod wodą jednostki. Fot. Odyssey Marine Exploration

Wrak leży na głębokości 4700 m 300 mil na zachód od Irlandii. Odyssey Marine Exploration odkryło go latem za pomocą sonarów i robotów podwodnych, ale dopiero kilka dni temu zakończono identyfikowanie jednostki w oparciu o jej cechy charakterystyczne.

Znalazcy nie mają wątpliwości, że jest to brytyjski statek transportowy SS Gairsoppa, który zatonął 17 lutego 1941 r. Dość wiekowa już wówczas jednostka płynęła z Indii z ładunkiem 7000 ton surówki hutniczej, herbaty i srebra w postaci monet oraz sztab.

Niestety, po drodze SS Gairsoppa natknęła się na niemiecką łódź podwodną U-101. Dwa tygodnie po jej zatonięciu w Kornwalii wylądował jedyny ocalały członek 85-osobowej załogi. Dwóch jego towarzyszy zginęło próbując dostać się na brzeg z szalupy.

W drugim kwartale przyszłego roku roboty podwodne mają rozpocząć wydobywanie srebra. Na podstawie umowy z brytyjskimi władzami Odyssey Marine Exploration dostanie 80 proc. wartości ładunku.

Odyssey Marine Exploration to firma specjalizująca się w poszukiwaniach podwodnych skarbów. Największy rozgłos zyskała kilka lat temu, gdy ogłosiła odkrycie wraku zawierającego srebrne i złote monety o łącznej wadze 17 ton i wartości szacowanej na kilkaset milionów dolarów. Znalezisko wywołało długotrwały spór prawny z Hiszpanią, która uważa, że skarb należy do niej. Sprawa do teraz nie została ostatecznie rozstrzygnięta.

Informacje o projekcie, galeria zdjęć wraku.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 7, średnia ocen: 5,71 na 6)
Loading...