Ceramikę pochodzącą najprawdopodobniej sprzed 5 tysięcy lat odkryli archeolodzy w grodzie Bogdany koło Fromborka (warmińsko-mazurskie).
Gród w Bogdanach jest obiektem wielokulturowym, zamieszkały we wczesnym średniowieczu przez Prusów, stał się potem siedzibą proboszcza kapituły we Fromborku.
– Gdy uda się potwierdzić wstępne datowanie odkrytej ceramiki, to będzie ciekawe znalezisko – poinformował PAP kierownik archeologicznej misji Pomezańsko-Batckiej, prowadzącej wykopaliska w Bogdanach Daniel Gazda.
Podkreślił, że naukowcy znaleźli w grodzisku także ślady osadnictwa z XII i XIII w. Chodzi tu o paleniska.
Gród Bogdany położony jest trzy kilometry od Fromborka. Niegdyś było to wczesnośredniowieczne grodzisko zamieszkałe przez Prusów. Z tym warownym obiektem związana jest Diabelska Góra, która była miejscem kultu Prusów. Czcili oni siły natury: zjawiska atmosferyczne, rośliny i zwierzęta. Miejscami kultu były dla nich święte gaje, w których składali ofiary swoim bogom.
Prusowie wyginęli podczas kolonizacji obecnych ziem Warmii przez Zakon Krzyżacki. Byli łatwym celem, ponieważ pozostali narodem plemiennym i nigdy nie stworzyli struktur państwowych.
W XIII wieku wraz z podziałem terytorium Państwa Krzyżackiego na diecezje; powstała Diecezja Warmińska. Wówczas gród w pobliżu Fromborka stał się siedzibą proboszcza kapituły warmińskiej.
Według naukowców, odkryta ceramika datowana na 5 tysięcy lat świadczy o tym, iż osadnictwo w Bogdanach rozpoczęło się dużo wcześniej niż do tej pory przypuszczano.
Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce.
Ciekaw jestem jak zmieniala sie szata roslinna i zasiedlenie zwierzetami , chronologicznie w miare ustepowania lodowca, wysychania wod polodowcowych, powstawania gleby i zarastania jej kolejnymi rodzajami roslinnowsci. W miare tych zmian zmienialo sie osadnictwo ludzkie.
Naprawde przydalby sie ladny model komputerowy pokazujacy zmiany w czasie i przestrzeni.
Można to prześledzić w naturze na stokach co wyższych gór teraz, gdy lodowce górskie się kurczą. Kurczy się też obszar lądolodów wokół biegunów, mamy wiec pole do obserwacji i oparcia modelu komputerowego o realia, nie tylko fragmentaryczne znaleziska z dawnych czasów.
Caly czas wyobrazam sobie taka kompleksowa wizualizacje zmian w Europie, z nakladaniem na siebie warstw dotyczacych roznych typow zdazen i symulacje tego jak zmiana jednej warstwy (np. lodowiec) odbija sie na roznych innych (wilgotnosc Sahary czy zmiany zaiedlenia w Europie oraz okrywy roslinnej.
Zmiana w czasie – granice sie przesuwają, pojawiaja sie nowe znaleziska czy wykopaliska z tego okresu itd itp.