Konie udomowiono w Arabii?

Saudyjscy naukowcy ogłosili, że konie najpewniej udomowiono 9000 lat temu na terenie ich kraju.

Zabytki znalezione w al-Maqar

To bardzo ważne dla ludzkości osiągnięcie ma być dziełem zidentyfikowanej właśnie przez saudyjskich badaczy kultury al-Maqar. Nazwa pochodzi od miejsca dokonania odkrycia.

Wedle informacji przekazanych na konferencji prasowej była to bardzo wysoko rozwinięta kultura neolityczna. Archeolodzy odkryli m.in. groty strzał, kamienne narzędzia i przedmioty używane w tkactwie. Badania radiowęglowe wskazują, że znaleziska mają 9000 lat.

Wśród zabytków są też rzeźby zwierząt, m.in. kóz, psów, sokołów i właśnie konia.

Niestety saudyjscy badacze nie wypowiadają się (a przynajmniej nie ma tego w dostępnych materiałach) na jakiej podstawie uznali, że ludzie ci udomowili konie. Samą rzeźbę trudno bowiem uznać za taki dowód.

Tymczasem wedle dotychczasowych ustaleń badaczy konie udomowili mieszkańcy dzisiejszych terenów południowej Rosji bądź Kazachstanu jakieś 5500 lat temu. Stamtąd zwyczaj hodowania tego niezwykle przydatnego zwierzęcia miał rozprzestrzenić się po całym świecie.

Twierdzenie Saudyjczyków wywraca tę rekonstrukcję dziejów koni do góry nogami. Należy jednak podchodzić do niego niezwykle ostrożne. Sensacyjne hipotezy wymagają bowiem bardzo mocnych dowodów, a tych w tej sprawie nie ma. Takie twierdzenia wymagają też publikacji w porządnym magazynie naukowym, a nie na konferencji prasowej.

Tymczasem przyjęcie, że konie udomowiono tak dawno temu na terenie Arabii rodzi niezwykłe zagadki. Jak to bowiem możliwe, że konie stają się powszechne w Mezopotamii i Egipcie, które graniczą z Arabią, zaledwie trochę ponad 3000 lat temu? Co więcej, ich pojawienie się na tych terenach było dotąd wiązane z napływem ludów mających korzenie w szeroko rozumianym rejonie Mórz Kaspijskiego i Czarnego, gdzie bez żadnych wątpliwości konie były używane dużo wcześniej niż nad Nilem i Eufratem. Cóż, nie pozostaje nam nic innego jak czekać, aż Saudyjczycy porządnie zaprezentują swoją sensacyjną hipotezę.

Depesza agencji Reuters, komunikat prasowy Saudyjczyków, galeria zdjęć z al-Maqar.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 4, średnia ocen: 2,75 na 6)
Loading...