Rzymski miecz z jerozolimskiego kanału

Badania prowadzone w starożytnym kanale biegnącym pod Miastem Dawida w Jerozolimie przyniosły kolejne interesujące odkrycia – rzymski miecz i kamień z przedstawieniem menory.

Rzymski miecz znaleziony w Jerozolimie. Fot. Clara Amit, courtesy of the Israel Antiquities Authority

Zdaniem izraelskich badaczy kanał służył jako schronienie dla obrońców Jerozolimy podczas oblężenia miasta przez Rzymian w 70 r. n.e.

Jak informują izraelskie służby archeologiczne (Israel Antiquities Authority), mający 2000 lat miecz wciąż znajduje się w swojej skórzanej pochwie, co należy uznać za wyjątkowy wypadek, gdyż zazwyczaj materiały organiczne szybko ulegają rozkładowi.

Około 60-centymetrowy miecz jest, jak na swój wiek, nieźle zachowany. – Wydaje się, że należał do piechura z rzymskiego garnizonu, który stacjonował w Izraelu w momencie wybuchu powstania żydowskiego w 66 r. n.e. – uważają Eli Shukron z IAA oraz Ronny Reich z Uniwersytetu w Hajfie.

Odkryte w Jerozolimie przedstawienie menory. Fot. Vladimir Naykhin

Drugi zabytek, który odkryto pod ziemią w pobliżu kanału, to kamienny blok z rytem przedstawiającym zdaniem badaczy menorę, czyli ozdobny siedmioramienny świecznik, który stał w Świątyni Jerozolimskiej. Przedstawienie nie jest jednak zbyt wierne, gdyż ma tylko pięć ramion, a nie siedem. Badacze spekulują, że ryt jest dziełem osoby, która widziała świecznik w Świątyni i zachwycona postanowiła uwiecznić w kamieniu, to co zobaczyła. – Przedstawienie menory jest niezwykle ważne, bo wyjaśnia nam jak wyglądała jej podstawa – stwierdził Shukron.

Menora z Jerozolimskiej Świątyni najpewniej nie zachowała się do naszych czasów. Podczas oblężenia miasta wpadła w ręce Rzymian i trafiła jako łup do stolicy imperium. Jej dalsze losy są nieznane, choć wedle tradycji miała wrócić do Izraela kilkaset lat później.

Komunikat prasowy IAA

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 6, średnia ocen: 4,67 na 6)
Loading...