W Toruniu odkopano resztki murów miejskich

Relikty średniowiecznych murów miejskich odkryto przypadkowo podczas remontu nawierzchni jednej z ulic na toruńskim Starym Mieście. Przebieg dawnych fortyfikacji w tym miejscu upamiętni kolorowa kostka brukowa.

Doskonale zachowany fragment średniowiecznych murów Torunia zapewnia temu miastu rewelacyjną panoramę. Odkryty właśnie odcinek tych fortyfikacji pozostanie jednak pod ziemią

– Jak to zwykle bywa z pracami drogowymi na starówce, nie obyło się bez wykopania czegoś zabytkowego. Po zdjęciu starej nawierzchni Fosy Staromiejskiej ukazały się pozostałości średniowiecznych murów obronnych – obecnie bardzo dobrze widać ich przebieg – poinformowała w poniedziałek Aleksandra Iżycka, rzeczniczka prezydenta Torunia.

Do 1889 roku obok obecnie wznoszącego się opodal wykopalisk hotelu Polonia stała Brama Chełmińska, jedna z ośmiu bram prowadzących w średniowieczu na Stare Miasto. Budowla została rozebrana przez Prusaków, a jej wizerunek można dziś obejrzeć na pamiątkowej tablicy ustawionej na skwerze przy toruńskim teatrze.

– Odsłonięte obecnie relikty murów nie znikną całkowicie pod nową nawierzchnią Fosy Staromiejskiej. Zgodnie z sugestią miejskiego konserwatora zabytków ich przebieg zostanie zaznaczony innym kolorem kostki – dodała rzeczniczka.

Ulica Fosa Staromiejska przebiega obok gmachu Teatru im. Wilama Horzycy i stanowi główną drogę dojazdową do niego. Korzystając z wakacyjnej przerwy w działalności sceny miasto zdecydowało się na przeprowadzenie kapitalnego remontu nawierzchni ulicy i wspólnej z teatrem budowie parkingu, którego dotychczas bardzo brakowało widzom i artystom.

Drogowcy układają już na ulicy nową jezdnię z kostki kamiennej, a od strony teatru – chodnik z płyt kamiennych. Prace na Fosie Staromiejskiej potrwają do końca sierpnia, a całkowity koszt tej inwestycji to prawie pół miliona złotych.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce. Zdjęcie odsłoniętych murów można zobaczyć na stronach internetowych TVP.

Tags: