Budowniczych Panteonu sztuczki ze Słońcem

Rzymski Panteon tak skonstruowano, by w określone dni wpadające przez otwór w jego dachu promienie Słońca oświetlały wejście do budynku. Tą nieznaną dotąd cechę jednego z największych osiągnięć rzymskich architektów odkryli historyk architektury Giulio Magli z Politechniki Mediolańskiej (Włochy) i klasycysta Robert Hannah z Uniwersytetu Otago (Nowa Zelandia).

pantheon_panorama_rome_-_6

Wnętrze Panteonu z doskonale widocznym oculusem. Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: Maros Mraz

Rzymski Panteon to budowla niezwykła, a najwspanialszą jej częścią jest betonowa kopuła o masie 4500 t, którą rzymscy architekci przykryli tę świątynię wszystkich bogów. W samym środku kopuły tkwi otwór o średnicy 9 m zwany oculusem, który ma zapewniać świątyni oświetlenie. Magli i Otago odkryli, że 21 marca przechodzące przez oculus promienie Słońca padają od środka budowli wprost na wejście do niej.

Co więcej, podobny efekt występuje również 21 kwietnia. Wtedy promienie padają na metalową kratę nad wejściem i rozświetlają przedsionek.

Oczywiście całą sprawę można by uznać za przypadek, gdyby nie to, że nie są to zwykłe dni. 21 marca to dzień równonocy wiosennej, a 21 kwietnia Rzymianie świętowali powstanie ich miasta.

Zdaniem dwójki uczonych celem tego architektonicznego zabiegu było zapewnienie w te dni cesarzowi imponującego wejścia do świątyni. – Cesarz byłby oświetlony jak filmowymi reflektorami – powiedział Magli dziennikarzowi brytyjskiego The Telegraph.

Nie ma powodów by powątpiewać w to, że rzymscy architekci uwzględnili zachowanie Słońca. Wszak nie jest niczym wyjątkowym odkrywanie takich zabiegów już w przypadku budowli megalitycznych. Dowodów na podobne działania w czasach rzymskich dostarczyli też niedawno polscy naukowcy, którzy badali mitraistyczną świątynię w syryjskim Hawarte.

Więcej o Panteonie napisałem niegdyś w Cudach Świata.

Swoje badania dwójka uczonych zaprezentowała w czasopiśmie Numen.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 13, średnia ocen: 4,54 na 6)
Loading...