Najstarsze dzieło sztuki jaskiniowej w Brytanii?

Niezbyt wyraźny ryt, interpretowany przez odkrywcę jako przedstawienie renifera, może być najstarszym przykładem sztuki jaskiniowej w Brytanii.

Replika malowideł z jaskini Chauveta sprzed około 31 tys. lat. Takiej sztuki naskalnej Brytyjczycy (i nie tylko oni) mogą Francuzom tylko zazdrościć

Dr George Nash natrafił na wykonany najpewniej krzemiennym narzędziem ryt w jaskini na półwyspie Gower w Walii, która pierwszy raz była badana już w XIX w. Paleolityczne dzieło sztuki przez lata skutecznie ukrywało się przed oczami ludzi, gdyż w dużym stopniu było zakryte naciekiem.

Choć sam ryt w żaden sposób nie powala, to dla brytyjskich badaczy jest niezwykle cennym odkryciem, gdyż to dopiero drugi przykład jaskiniowej sztuki z okresu paleolitu w Brytanii.

Ryt znajdował się w niewielkiej niszy, co zdaniem odkrywcy sugeruje, że było to miejsce święte, czyjaś prywatna świątynia. Stylistycznie ryt przypomina dużo młodsze dzieła sztuki naskalnej znane z Norwegii.

Obecnie trwają precyzyjne datowania rytu. Pierwsze analizy pokrywającego go nacieku wykazały, że ma on około 12,5 tys. lat. To oznacza, że ryt powstał przed tą datą. Pytanie tylko o ile wcześniej. Być może odpowiedź na nie dadzą dalsze datowania. Z innych znalezisk wiadomo, że ludzie korzystali z tej jaskini najpewniej już około 28 tys. lat temu. Prowadzone będą też dalsze poszukiwania dzieł prehistorycznych „rytowników”. Ma im w tym pomóc m.in. skanowanie laserem w celu stworzenia trójwymiarowego obrazu jaskini.

Odkrycie dr. Nasha (podobnie jak niedawne znalezisko w Niemczech) pokazuje przede wszystkim jak bardzo wyjątkowe są wspaniałe paleolityczne malowidła, które znamy z Hiszpanii i Francji. Jaskinie Lascaux, Altamira czy Chauveta biją konkurentów pięknem i ilością uwiecznionych w nich przedstawień w sposób niemożliwy do opisania. Badaczom w innych krajach pozostaje tylko cieszyć z niewyraźnych zadrapań zostawionych tysiące lat temu przez naszych przodków.

Dokładne zdjęcia rytu znajdziecie w artykule dr. Nasha, który ukazał się w Past Horizon. O odkryciu pisało też już BBC.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 5, średnia ocen: 4,20 na 6)
Loading...