Polscy archeolodzy rozpoczęli sezon wykopaliskowy na Cyprze

Naukowcy i studenci z Zakładu Archeologii Klasycznej Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego zainaugurowali tegoroczne badania w starożytnym mieście Pafos na Cyprze, które potrwają do 7 sierpnia. Właśnie zakończono rozpoznawcze pomiary geofizyczne, mające na celu zlokalizowanie najbardziej obiecujących obszarów pod wykopaliska.

Nowym projektem UJ „Paphos Agora Project” kieruje prof. Ewdoksia Papuci-Władyka. Jego celem jest szczegółowe przebadanie agory starożytnego miasta Nea Pafos, stolicy Cypru w okresie hellenistycznym i rzymskim.

– Wytypowaliśmy miejsce, które najpewniej jest pozostałością po agorze z czasów hellenistycznych – ta jak dotąd nigdy nie została zlokalizowana w przeciwieństwie do rzymskiej – wyjaśnia prof. Papuci-Władyka.

Dzięki kwerendzie źródeł epigraficznych i badaniom geofizycznym naukowcy sądzą, że rynek miasta hellenistycznego znajdował się poniżej agory rzymskiej.

Pafos jest jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych na Cyprze, którego zabytki zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Oprócz Polaków w najbliższej okolicy prowadzą badania misje cypryjskie, włoskie, australijskie, francuskie i amerykańskie. Wieloletnim projektem badawczym kierują tutaj również specjaliści z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW im. prof. Kazimierza Michałowskiego.

Postępy prac można śledzić na bieżąco na oficjalnej stronie internetowej projektu: http://paphos-agora.eu/.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce.