O azteckich płaskorzeźbach sprzed 1200 lat

W wielu polskich serwisach internetowych pojawiła się w ostatnich dniach informacja o odkryciu 60-tonowego monolitu z azteckimi płaskorzeźbami sprzed 1200 lat. Informacja ta jest bardzo nieścisła.

Świątynia Pierzastego Węża z Xochicalco. Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: Giovani V

Prawdą jest, że w Meksyku odkopano podczas prac budowlanych wielki kamienny głaz pokryty rytami (a nie płaskorzeźbami), które według ocen archeologów powstały około 1200 lat temu. Zabytek ten nie ma jednak nic wspólnego z Aztekami z tego prostego powodu, że pojawili się oni w środkowym Meksyku najpewniej dopiero w XII w. Wcześniejsze dzieje tego ludu są całkowicie nieznane.

Jakim więc cudem autorzy agencyjnych depesz przypisali znalezisko Aztekom? Otóż badacze dopatrzyli się na monolicie wizerunku boga Tlaloca, którego znamy z azteckiej mitologii. Autorzy depesz nie tylko nie mieli pojęcia, że 1200 lat temu nie było Azteków, ale nie wiedzą również, że Tlaloc (choć niekoniecznie pod tym imieniem) był czczony w środkowym Meksyku na długo przed pojawieniem się tego ludu. Dlatego też słysząc o Tlalocu powiązali znalezisko z Aztekami. Tymczasem ślady kultu Tlaloca w postaci charakterystycznych płaskorzeźb archeolodzy znaleźli nawet na stanowiskach sprzed blisko 2000 lat.

W wypowiedziach dla meksykańskich mediów (które najwyraźniej jakoś umknęły zachodnim dziennikarzom) badacze wyraźnie wspominali, że monolit jest dziełem starszych kultur.

Meksykańscy naukowcy wiążą zabytek z pobliskimi ruinami miasta Xochicalco, które właśnie około 1200 lat temu przeżywało swój najlepszy okres. Mieszkało w nim wówczas około 20 tys. ludzi. Architektura i sztuka tego ośrodka nosi ślady wpływów z Teotihuacan i ziem Majów.

Widoczne na odkopanym monolicie przedstawienia wskazują, że najpewniej miał on związek z rytuałami mającymi zapewnić pomyślne plony.

Zdjęcie monolitu z widocznymi rytami znajdziecie w Milenio i El Sol de Cuarnavaca.

Spodobała ci się ta informacja? Wesprzyj powstawanie serwisu i zostań subskrybentem. Bez pomocy Czytelników Archeowieści znikną. Subskrypcję możesz wykupić np. tutaj

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 6, średnia ocen: 5,83 na 6)
Loading...