Ludzki chód sprzed blisko 4 mln lat

Już co najmniej 3,7 mln lat temu na świecie żyły istoty, które chodziły prawie tak jak współcześni ludzie – twierdzą badacze z kilku brytyjskich uczelni.

Rekonstrukcja Australopithecus afarensis. Zdjęcia na licencji Creative Commons Autor: 1997

Dowodem na to są ślady stóp znalezione wiele lat temu w Laetoli w Tanzanii. choć wyglądają one jak ludzkie, to jednak dotąd nie było pewności, jak dokładnie poruszały się istoty, które je zostawiły. Chód na dwóch nogach może bowiem przybierać różne formy.

Wyspecjalizowani w tej formie przemieszczania się współcześni ludzie odbijają się przednią częścią stopy, a ogromną rolę gra w tym wielki paluch. Małpy zaś, gdy już zdecydują się pokonać jakiś dystans na dwóch kończynach, opierają ciężar na bokach stóp i odbijają się ich środkową częścią.

Badacze użyli zaawansowanych technik statystycznych, by z 11 w całości zachowanych śladów odczytać, jak kroczyła istota, która je zostawiła. Uzyskane wyniki porównywali z podobnymi analizami śladów ludzi i najbliższych nam małp – szympansów, goryli i orangutanów. Okazało się, że odbicia stóp z Laetoli są dziełem istot kroczących tak jak my.

Jak podkreślają badacze, oznacza to, że w pełni współczesny chód nie pojawił się dopiero u wczesnych przedstawicieli rodzaju Homo, jakieś 1,9 mln lat temu, ale około 2 mln lat wcześniej.

Ślady w Laetoli od dawna przypisuje się Australopithecus afarensis. Jest to jednak jedynie założenie badaczy, gdyż nie ma sposobu, by z całą pewnością powiązać ślady z jakimś gatunkiem. Jednak z dotychczas odnalezionych kości wynika, ze właśnie ten gatunek australopiteków dominował wówczas w tej części Afryki.

Była to istota z mózgiem podobnej wielkości jak współczesne szympansy i o budowie wykazującej wciąż wiele przystosowań do życia na drzewach. Jednak to przystosowanie dotyczyło górnej części ciała. Nogi były już dużo bardziej ludzkie, choć wciąż były krótkie w porównaniu z resztą ciała. Taka budowa oznacza, że Australopithecus afarensis najwyraźniej nie był tak dobry jak ludzie w pokonywaniu dużych dystansów.

Od niedawna wiemy też, że Australopithecus afarensis miały wysklepione stopy, tak jak ludzie. U małp stopy są płaskie.

Badania brytyjskich naukowców potwierdzają więc, że współczesny chód wykształcił się zanim pojawiły się istoty o większych niż małpie mózgach i mające w pełni ludzką budowę ciała.

Artykuł naukowców z uniwersytetów w Liverpoolu, Manchesterze i Bournemouth ukaże się w wydawanym przez Royal Society magazynie Interface.

Komunikat prasowy

Spodobała ci się ta informacja? Wesprzyj powstawanie serwisu i zostań subskrybentem. Bez pomocy Czytelników Archeowieści znikną. Subskrypcję możesz wykupić np. tutaj

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 8, średnia ocen: 5,50 na 6)
Loading...