Wiking ze wzorkiem na zębach

Jeden z Wikingów, których szczątki znaleziono w masowym grobie niedaleko Weymouth w Anglii, miał poziome nacięcia na przednich zębach.

Zęby z masowego grobu z Weymouth z poziomymi nacięciami. Fot. materiały prasowe Oxford Archaeology

Naukowcy, którzy badali niecodzienne zęby, są przekonani, że wyżłobienia wykonano celowo, a ich twórcą był bardzo wprawny rzemieślnik. Nie ma też wątpliwości, że cała operacja nie była przyjemna dla właściciela zębów.

Odkrycie z Weymouth to nie jedyny dowód takiego zdobienia zębów u wczesnośredniowiecznych Skandynawów. Ponad 20 takich przypadków znamy z terenów Danii i Szwecji (najwięcej pochodzi z Gotlandii).

Najczęściej nacięcia pojawiały się na dwóch przednich zębach. Zdaniem specjalistów mogły one być wypełniane np. węglem drzewnym, by były lepiej widoczne.

Na razie nie wiadomo, czemu służyły te wyżłobienia. Badacze spekulują, że miały odstraszać przeciwników, albo były oznaką statusu. Możliwe jednak, że po prostu niektórzy uznawali je za całkiem dobrą ozdobę

Masowy grób niedaleko Weymouth odkryto w 2009 r. Kryje on szczątki 54 młodych mężczyzn. Z dotychczasowych badań wynika, że najpewniej byli to skandynawscy wojownicy wymordowani podczas rajdu na tereny Anglii.

Na podstawie dwóch tekstów Guardiana (1, 2)

Naukowy artykuł o takich zębach odkrytych w Danii i Szwecji ukazał się w 2005 r.

Caroline Arcini (2005), The Vikings bare their filed teeth, American Journal of Physical Anthropology, Volume 128, Issue 4, pages 727–733, December 2005

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 9, średnia ocen: 5,67 na 6)
Loading...