Kolejne znaleziska skrzydlatych archeologów w Małopolsce

Ekipa pracująca nad filmem „Czy leci z nami archeolog?” przeprowadziła w tym miesiącu kolejną akcję prospekcji lotniczej w Małopolsce.

Ślady osady dziejowej pod Opatkowiczkami. Fot. Archeolot.net

Ze względu m.in. na niezbyt dobrą pogodę badacze spędzili w powietrzu około 1,5 godziny, ale i tak uzyskali wiele interesujących zdjęć stanowisk archeologicznych.

I tak np. zdjęcie badanej już niegdyś tradycyjnymi metodami osady pradziejowej pod Opatkowiczkami uchwyciło jej prawdziwy zasięg i układ przestrzenny. Jak przekonuje uczestnik akcji Piotr Wroniecki w tym wypadku jedno zdjęcie ujawniło informacje, które z powierzchni ziemi zbierano by przez lata.

Osada w Radziemicach. U góry zdjęcia widać prawdopodobne cmentarzysko. Wskazują na to owalne obiekty będące najpewniej rozoranymi kurhanami. Fot. Archeolot.net

Podobny efekt dały fotografie zrobione w Radziemicach. Badania prowadzone w ramach Archeologicznego Zdjęcia Polski doprowadziły do zaznaczenia w tym miejscu aż 9 stanowisk archeologicznych. – Porównując te informacje ze zdjęciem lotniczym, widać, że zamiast serii pojedynczych punktów osadniczych mamy do czynienia z kolejną rozległą osadą pradziejową ograniczoną niegdyś rowami i ciekiem wodnym – komentuje Wroniecki.

Pod Marchocicami skrzydlaci archeolodzy uchwycili natomiast owalne wyróżniki wegetacyjne, które są reliktem kurhanów. Na zdjęciach (jedno z nich powyżej) widać bardzo dobrze tzw. „rowki dookolne” i komory grobowe.

Wiele wykonanych zdjęć będzie w najbliższym czasie udostępnionych w galerii na stronie archeolot.net.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 7, średnia ocen: 5,71 na 6)
Loading...