Garnek ze skarbem krył się w lesie

Mieszkaniec Prabut (woj. pomorskie), Zbigniew Krysiński, natrafił parę dni temu w lesie między Suszem a swoją rodzinną miejscowością na garnek ze średniowiecznym skarbem.

Skarb w pełnej krasie. Fot. Jacek Freza, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku

Uczciwy znalazca przekazał gliniane naczynie do Urzędu Miasta w Prabutach. Jeszcze tego samego dnia skarb odebrał Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Wstępne analizy wykazały, że jest to srebrny skarb o wadze około pół kilograma. Wielką niespodzianką jest to, że zachowały się fragmenty tkaniny, w którą był owinięty.

Kaptorga. Fot. Jacek Freza, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku

W garnku badacze znaleźli ponad sto monet i ich fragmentów oraz pięć pierścieni, dwie bransolety wężowate, naszyjnik, zawieszki i kaptorgę (noszone na piersi pudełko na amulety, pachnidła bądź relikwie) o wymiarach około 6 cm na 6 cm z łańcuchem.

Wstępne analizy wskazują, że wśród monet przeważają numizmaty zachodnioeuropejskie z lat 1050-1060. W skarbie są też siekańce z monet arabskich i prawdopodobnie monety cesarza Ottona III i Adelajdy.

Naszyjnik. Fot. Jacek Freza, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku

Wiele numizmatów jest w złym stanie w przeciwieństwie do ozdób, które bardzo dobrze zniosły upływ czasu.

Oprócz srebra w garnku znajdowały się również paciorki z bursztynu, karneolu i szkła.

Bransoleta. Fot. Jacek Freza, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku

Jak poinformowała Archeowieści Danuta Król z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, skarb pochodzi najpewniej z końca XI w. Wskazuje na to nie tylko wiek monet, ale również garnka, w którym były ukryte.

Tereny, na których dokonano odkrycia były zamieszkane przez ludy bałtyjskie. Stylistyka znalezionych ozdób jest charakterystyczna dla wyrobów bałtyjskich i zachodniosłowiańskich.

Pierścień. Fot. Jacek Freza, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku

Archeolodzy z gdańskiego muzeum przygotowują się do przebadania miejsca odkrycia. Do prac powinno dojść jeszcze w tym miesiącu. Wiele wskazuje na to, że skarb znalazł się na powierzchni w wyniku prowadzonych niedawno w tej części lasu prac podczas których powstała nowa przecinka.

Archeolodzy z MAG mają nadzieję, że skarb zostanie u nich na stałe. Nie jest to jednak pewne, gdyż jak się okazało znaleziska dokonano już na terenie województwa warmińsko-mazurskiego blisko granicy z województwem pomorskim. Tym samym decyzja o ostatecznej lokalizacji skarbu będzie należała do konserwatora właściwego dla miejsca znalezienia.

Ozdoba z motywem zwierzęcym. Fot. Jacek Freza, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku

Monety. Fot. Jacek Freza, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku

Siekańce z monet arabskich Fot. Jacek Freza, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku

Pacior Fot. Jacek Freza, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 23, średnia ocen: 5,87 na 6)
Loading...