Odsłonięto rekonstrukcję dinozaura z Lisowic

Model naturalnej wielkości dinozaura – zwanego Smokiem z Lisowic – został pokazany na wystawie „Tropami śląskich dinozaurów” w Muzeum Paleontologicznym w Lisowicach k. Lublińca (woj. śląskie). Pierwszy drapieżny dinozaur znaleziony w Polsce ma 5 m długości i 2 m wysokości.

– Rekonstrukcja tego najstarszego drapieżnego dinozaura z grupy tetanurów pozostanie w muzeum na stałe, choć może się zdarzyć, że będzie wypożyczana do innych muzeów w kraju – powiedział w czwartek dr Tomasz Sulej z Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk.

W latach 2006-2007 dr Sulej wraz z prof. Jerzym Dzikiem z Instytutu Paleobiologii PAN oraz doktorantem Grzegorzem Niedźwiedzkim znaleźli kości dinozaura w miejscowej cegielni znanej jako Lipie Śląskie. Od tej pory – jak to ujął – niemal bez przerwy „coś znajdują na miejscu tego odkrycia”. – Cały czas kopiemy, za miesiąc rozpoczynamy kolejne wykopaliska ze studentami – dodał dr Sulej.

Do tej pory znaleźli m.in. dicynodonta, wielkie płazy tarczogłowe, małże, rekiny z późnego triasu, czyli sprzed 205 mln lat temu. Wykopaliska w tym miejscu wciąż dostarczają wiadomości, jak mógł wyglądać świat przed ponad 200 mln lat. – Przed milionami lat było tutaj starorzecze. Lisowice to wyjątkowe miejsce, nigdzie w Polsce nie ma takiej fauny – tłumaczył naukowiec.

Naukowcy najczęściej znajdują kości w warstwie szarego wapnistego mułowca, który osadził się w starorzeczu.

Lisowice położone są w niewielkiej odległości od Krasiejowa (Opolszczyzna) – drugiego w Polsce miejsca odwiedzanego przed naukowców szukających szczątków dinozaurów. Paleontolodzy z PAN poinformowali jednak, że w pobliżu Lisowic znaleźli kolejne miejsce, które dobrze rokuje na przyszłość. – To Woźniki, które leżą zaledwie 30 km na wschód od Lisowic. Tam też są dicynodonty, ale sprzed 225-230 mln lat – wyjaśniał dr Sulej.

Odkryty przed kilkoma laty śląski Smok z Lisowic nie otrzymał jeszcze swojej oficjalnej nazwy, ale – jak powiedział – dr Sulej wkrótce to nastąpi. Nie chciał jednak zdradzać naukowych ustaleń.

Rekonstrukcję Smoka z Lisowic wykonała plastyczka Marta Szubert, która jest jedną z nielicznych osób w kraju wykonujących takie zlecenia. Jej modele zwierząt kopalnych zawsze są naturalnej wielkości.

Dinozaur znalazł się na wystawie w lisowickim Muzeum Paleontologicznym, które utrzymywane jest przez Gminę Pawonków i mieszkańców – od lat zaangażowanych w odkrycia. Nie jest jedyną nową atrakcją. Zwiedzający mogą także oglądać – w ramach wystawy „Tropami śląskich dinozaurów” – inne znaleziska, w tym oryginalne odciski drapieżnika, które zostały umieszczone w oszklonej gablocie. Jeden trop ma ok. 50 cm długości. Odcisk znajduje się w bloku skalnym o wymiarach 80 na 150 cm. Kończyny dinozaura były zakończone wielkimi pazurami.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce. Poniżej filmik portalu gazeta.pl.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 9, średnia ocen: 5,44 na 6)
Loading...