Jedyny amerykański wizerunek mamuta

Ryt przedstawiający najpewniej mamuta, który łowca skamieniałości James Kennedy odkrył na Florydzie, jest najpewniej autentyczny. To jedyny prehistoryczny wizerunek przedstawiciela trąbowców, jaki znaleziono w Ameryce.

Ryt ma około 7,5 cm długości i 4,5 cm wysokości. Fot. Chip Clark/Smithsonian

James Kennedy znalazł zmineralizowany fragment kości, na której jakiś prehistoryczny Amerykanin wyrył mamuta, w Vero Beach na Florydzie w 2006 albo w 2007 r. Jednak dopiero podczas czyszczenia kości w 2009 r. zorientował się, z czym ma do czynienia. O znalezisku poinformował naukowców.

Jak to zazwyczaj bywa przy tego typu przypadkowych odkryciach pojawiły się wątpliwości, co do autentyczności wizerunku. „Journal of Archaeological Science” opublikował właśnie artykuł prezentujący specjalistyczne badania, którym poddano znalezisko. Żadne z nich nie wykazało, by ryt był fałszerstwem.

To oznacza, że wizerunek ma co najmniej 13 tysięcy lat. Wtedy bowiem ostatni raz mieszkańcy tej części Ameryki Północnej mogli zobaczyć te zwierzęta. Niestety, ze względu na zmineralizowanie kości nie udało się przeprowadzić datowania radiowęglowego.

Za pomocą kilku metod badacze stwierdzili, że ryt i kość starzały się równie długo i w tym samym środowisku. Analiza rowków wykazała, że ich brzegi są bardzo starte. Prowadzono również porównania ze współcześnie wykonaną kopią. Naukowcy przyznają jednak, że całkowitej pewności co do autentyczności mieć nie można. Istnieje bowiem niewielkie prawdopodobieństwo, że jest to doskonałe fałszerstwo.

Takie bardzo ostrożne podejście badaczy jest spowodowane tym, że mamy do czynienia z przypadkowym znaleziskiem, którego okoliczności znane są wyłącznie z relacji jednej osoby. Tymczasem preparowanie takich prehistorycznych dzieł sztuki nie jest czymś niespotykanym.

Cały fragment kości z rytem. Fot. Chip Clark/Smithsonian

Naukowcy próbowali również ustalić z jakiego zwierzęcia pochodzi kość, ale okazało się to trudne. Z badań wynika, że najprawdopodobniej był to mamut albo mastodont. W rachubę wchodzi również wielki leniwiec.

Barbara A. Purdya, Kevin S. Jonesb, John J. Mecholskyb, Gerald Bourneb, Richard C. Hulbert Jr.c, Bruce J. MacFaddenc, Krista L. Churchd, Michael W. Warrena, Thomas F. Jorstade, Dennis J. Stanfordf, Melvin J. Wachowiakg, Robert J. Speakman (2011), Earliest Art in the Americas: Incised Image of a Proboscidean on a Mineralized Extinct Animal Bone from Vero Beach, Florida. Journal of Archaeological Science, Article in Press doi:10.1016/j.jas.2011.05.022

Komunikat prasowy Smithsonian.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 15, średnia ocen: 5,93 na 6)
Loading...