Bardzo malutki dinozaur

Dinozaury jednoznacznie kojarzą się z czymś wielkim i ciężkim. Były jednak i takie, które swoimi rozmiarami mogły rywalizować co najwyżej z gołębiem. Przedstawiciela takich minidinozaurów odkryto niedawno w Wielkiej Brytanii.

Całe odkrycie opiera się na jednej malutkiej kostce (7,1 mm długości) sprzed około 100-145 mln lat, którą pewien łowca skamieniałości znalazł w miejscu zwanym Ashdown Brickworks w Bexhill (East Sussex). Początkowo uznano, że jest to kręg węża, ale dokładniejsze badania dwójki paleontologów z Uniwersytetu Portsmouth wykazały, że jest to jednak kręg szyjny nieznanego dinozaura z grupy teropodów zwanej maniraptorami.

Badacze ustalili, że kość należała do dorosłego osobnika, co pozwoliło oszacować wielkość całego zwierzęcia. Dla pewności badacze zrobili to dwiema metodami. Odtwarzając wygląd zwierzęcia opierali się na dużo lepiej znanych szczątkach maniraptorów.

Z analiz tych wynika, że maniraptor z Ashdown, bo tak badacze nazwali znalezionego osobnika, miał zapewne około 33-40 cm długości i mógł ważyć zaledwie 200 g. To czyni go jednym z najdrobniejszych dinozaurów, jakie żyły na Ziemi i najmniejszym jakiego dotąd odkryto w Europie.

Główni konkurenci angielskiego maniraptora do tytułu króla minidinozaurów to odkryty w Chinach Anchiornis huxleyi, który ważył ok. 110 g, oraz Epidexipteryx hui o masie około 165 g (na ilustracji poniżej).

Ilustracja na licencji Creative Commons. Autor: Arthur Weasley

Opis małego dinozaura ukazał się w Cretaceous Research.

Darren Naish, Steven C. Sweetman (2011), A tiny maniraptoran dinosaur in the Lower Cretaceous Hastings Group: Evidence from a new vertebrate-bearing locality in south-east England, Cretaceous Research, Volume 32, Issue 4, August 2011, Pages 464-471

Komunikat prasowy Uniwersytetu w Portsmouth. Znajdziecie tam rysunek ukazujący bardzo hipotetyczny wygląd Ashdown maniraptoran.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 9, średnia ocen: 5,22 na 6)
Loading...