Historyczne książki lata

Rozpoczęła się letnia edycja konkursu i plebiscytu „Historia zebrana”. Internauci głosujący na stronie www.historiazebrana.pl oraz jurorzy wybiorą w najbliższych tygodniach najlepsze książki historyczne. Przedsięwzięcie organizują redakcje wortali specjalistycznych: Histmag.org (historia) i Granice.pl (literatura).

– Każdego dnia na półkach księgarskich pojawiają się kolejne tytuły o tematyce historycznej. Nasz plebiscyt, organizowany w cyklu kwartalnym, ma za zadanie pomóc czytelnikom w zorientowaniu się, na które spośród nich warto zwrócić uwagę – mówi Michał Świgoń, redaktor naczelny portalu historycznego Histmag.org – Kilka tysięcy głosów oddanych w poprzedniej edycji przedsięwzięcia dowodzi, że tego typu inicjatywa jest bardzo potrzebna i trafia na podatny grunt.

W konkursie bierze udział 13 tytułów wydanych w ciągu minionych kilku miesięcy, które rywalizują w trzech kategoriach. Do kategorii „W rolach głównych” zgłoszono publikacje, których głównym bohaterem jest konkretny człowiek lub niewielka grupa niezwykłych ludzi, postaci historycznych, tworzących historię lub doświadczonych nią. „Okiem badacza” to z kolei książki historyczne o charakterze naukowym lub popularnonaukowym. Ostatnią spośród kategorii konkursowych jest „Historia niebanalna”, a rywalizują w niej publikacje ujmujące tematy historyczne w sposób nietuzinkowy, szczególnie interesujący. Głosowanie potrwa do 11 lipca.

– Chcemy dotrzeć do możliwie najszerszego grona odbiorców, nie tylko do pasjonatów historii – mówi Sławomir Krempa, redaktor naczelny wortalu literackiego Granice.pl. – Mamy nadzieję, że formuła naszego plebiscytu pomoże przekonać kolejnych czytelników o tym, że warto sięgać na co dzień po dobrą książkę historyczną.

Internauci biorący udział w konkursie będą mieli szansę wygrać kilkadziesiąt publikacji, a zwycięskie książki wezmą udział w rywalizacji o tytuł „Najlepszej książki historycznej roku” w plebiscycie „Historia Zebrana”.

Najlepsze pozycje wybierze również w niezależnym głosowaniu jury, złożone z publicystów historycznych, naukowców i doświadczonych recenzentów książek. W jego skład wchodzą: prof. dr hab. Jacek Wijaczka, Małgorzata Gołaszewska, Łukasz Grzesiczak, Sławomir Krempa, Roman Sidorski, Michał Świgoń.

Koordynatorzy plebiscytu, Michał Świgoń i Sławomir Krempa, prowadzili w ostatnich miesiącach również inne akcje popularyzujące czytelnictwo. Jedną z nich była akcja społeczna „Polećmy książki premierowi”, w ramach której internauci oraz przedstawiciele świata nauki i kultury wybrali dziesięć tytułów, które uznali za godne polecenia Donaldowi Tuskowi. Premier odebrał je podczas Warszawskich Targów Książki.

Strona internetowa plebiscytu