Cyfry z wnętrza piramidy Cheopsa

Robot odkrył we wnętrzu najsłynniejszej piramidy świata namalowane ochrą czerwone znaki. Najpewniej są to cyfry pozostawione przez budowniczych wielkiego grobowca faraona Cheopsa.

Kompleks piramid w Gizie. Piramida Cheopsa widoczna na samym końcu. Zdjęcie na licencji Creative Commons. Autor: Ricardo Liberato

Specjalnie skonstruowanego dla wykonania tego zadania robota naukowcy wysłali tajemniczym wąziutkim szybem – jednym z dwóch, które prowadzą w głąb piramidy z tzw. Komory Królowej. Jego zadaniem było zobaczyć więcej niż udało się dotąd innym robotom, które wysyłano w poprzednich latach na badanie szybów. W tym celu wyposażono go m.in. w kamerę na elastycznym wysięgniku, którą mógł rozglądać się na różne strony, a nawet zajrzeć za jakąś krawędź. Do dyspozycji robot miał też mikroskopijnego kolegę wielkości chrząszcza.

Mechaniczny odkrywca wykonał swoje zadanie całkiem dobrze. Dzięki niemu naukowcy mogli zajrzeć za płytę, która powstrzymała poprzedniego robota. Zobaczyli tam wnętrze malutkiej komory, a na jej podłodze niewyraźne czerwone znaki, których nikt nie widział od 4500 lat.

Przekrój przez piramidę Cheopsa. Cyfrą 7 oznaczono tzw. Komorę Królowej i odchodzące z niej szyby

.
Wiele wskazuje na to, że są to cyfry pozostawione przez starożytnych robotników. Zespół badaczy pod wodzą egipskiego ministra zabytków Zahiego Hawassa stwierdził w informacji opublikowanej w Annales du Service Des Antiquities de l’Egypte, że dwa znaki przypominają hieratyczny zapis liczby 21.

Dalej poszedł niezależny badacz piramid Luca Miatello, którego zdaniem znaki oznaczają po prostu liczbę 121. Ma to być w jego ocenie długość szybu w używanej przez Egipcjan jednostce miary odpowiadającej około 52,4 cm.

Takie znaczenie znaków uznał też za całkiem możliwe egiptolog prof. James P. Allen z Uniwersytetu Browna (USA).

W sierpniu robot wróci do wnętrza szybu z jeszcze lepszą kamerą, która pozwoli na zrobienie dokładniejszych zdjęć.

Na podstawie Discovery News (dali zdjęcie znaków). Zdjęcia z badań i szczegółowy opis robota.

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 20, średnia ocen: 5,20 na 6)
Loading...