Arcydokładne zdjęcia pająka sprzed 49 milionów lat (film)

Bursztyn od dawna jest największym skarbem badaczy dawnych owadów i pajęczaków. Dzięki niemu mogą zobaczyć, jak te malutkie zwierzęta naprawdę wyglądały. Jest to z pewnością coś, czego zazdroszczą im badacze dinozaurów mający do dyspozycji prawie wyłącznie kości, z których muszą odtwarzać wygląd zwierzęcia.

Pająk sprzed 49 milionów lat. Z lewej widok fragmentu z bursztynu z prawej trójwymiarowy obraz aparatu gębowego. Fot. A. McNeal, University of Manchester

Czasami bursztyn więził małe żyjątka tak szczęśliwie, że pod mikroskopem doskonale widać każdy detal (czyt. Naukowy skarb z bursztynu). Zdarza się jednak, że widoczność jest znacznie ograniczona i nawet najpotężniejsze mikroskopy nic nie dają. Tak jest np. ze starymi bursztynami, które ściemniały i popękały. Teraz ten problem odchodzi w przeszłość, a przed badaczami otwiera się nowa księga dziejów życia na Ziemi.

Zaczęło się od potrzeby zakończenia dyskusji o to, co naprawdę ukrywa pewien bałtycki bursztyn z kolekcji berlińskiego Muzeum Historii Naturalnej.

To, że w bursztynie tkwi pająk sprzed 49 milionów lat było pewne. Naukowcy podejrzewali, ze jest to najstarszy zachowany przedstawiciel rodziny zwanej spachaczowate. Założenie to budziło jednak poważne wątpliwości. Pająki z tego rodzaju są bowiem bardzo szybkie i rzadko grzęzną w żywicy.

Za ostateczne rozwiązanie problemu wzięli się wraz z Niemcami naukowcy z Uniwersytetu w Machesterze. Użyli do tego tomografu komputerowego generującego trójwymiarowe obrazy. Efekt jest niesamowity.

Tak dokładny obraz zwierzęcia pozwolił potwierdzić, że dawne podejrzenia były całkowicie słuszne. Naukowcy nie tylko ustalili, że jest to spachaczowaty, ale ustalili również, że więzień bursztynu należy do rodzaju Eusprassus.

Eksperyment pokazał, że prześwietlanie bursztynu nowoczesnymi tomografami może zaowocować wieloma podobnymi odkryciami. Samo berlińskie muzeum ma sporą kolekcję bursztynów z inkluzjami, w której może kryć się jeszcze niejeden nieznany dotąd specjalistom zwierzak.

Wynik badań ukazały się w magazynie naukowym Naturwissenschaften.

Dunlop, J. A., Penney, D., Dalüge, N., Jäger, P., McNeil, A., Bradley, R., Withers, P. J., Preziosi, R. F. ‚Computed tomography recovers data from historical amber: an example from huntsman spiders,’ published in Naturwissenschaften

Komunikat prasowy Uniwersytetu w Manchesterze

NędzaUjdzie w tłumieŚrednieDobreBardzo dobreRewelacja (Oddanych głosów: 18, średnia ocen: 5,89 na 6)
Loading...